Güney Kore-Türkiye dostluğu 120 bin fidanla kökleşecek!

Güney Kore-Türkiye dostluğu
120 bin fidanla kökleşecek!

 

Türkiye’deki orman yangınları devam ederken Güney Kore Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung’un yaptığı fidan bağışı çağrısı üzerine onbinlerce Koreli, www.dikiliagacimvar.com sitesi üzerinden Türkiye’ye 120 binde fazla fidan bağışında bulundu. 

ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, “Ülkece seferber olup yaptıkları fidan bağışlarıyla milletçe üzüntümüzü hafifleten Koreli doğaseverlerin kadirşinaslığını takdirle karşılıyoruz. Kardeşliğimizin bir nişanesi olarak Türkiye-Güney Kore Dostluk Ormanı kurma kararı aldık. Dostluğumuz, yüzbinlerce fidanla kökleşecek” dedi.

Doğa ile insan arasında bozulan dengenin yeniden tesisine katkı sağlamak için 22 yıldır faaliyetlerini artırarak devam ettiren Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), Türkiye’de herkesi derinden üzen orman yangınları üzerine “Kökü Bizde – Yeşil Vatan Hepimizin” mottosuyla fidan bağışı kampanyası başlattı. www.dikiliagacimvar.com sitesi üzerinden kısa sürede yüzbinlerce bağış alındı.

 

Yurt içinden bağışlar devam ederken ilginç bir gelişme yaşandı. Salgın nedeniyle bu yıl düzenlenen Tokyo Olimpiyatları 2020’de, Türkiye ile Güney Kore voleybol milli takımları 4 Ağustos 2021 Çarşamba günü çeyrek finalde karşılaştı. Daha önce Türkiye’de forma giyen Güney Kore Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung, Türkiye’deki orman yangınlarında zarar gören doğanın yeniden yeşertilmesi için Güney Kore Milli Takımı adına Türkiye’ye fidan bağışı yapma çağrısında bulundu. Bu çağrı kısa sürede ülkede gündem oldu. Sosyal medyada  #PrayForTurkey (Türkiye için dua edin) ve Korece fidan bağışı hashtag’leri Kore gündeminde üst sıralara çıktı.

Binlerce Koreli, bir günde onbinlerce fidan bağışladı

Koreli doğaseverler, orman yangınları vesilesiyle Türkiye-Güney Kore dostuğunu fidan bağışlarıyla yeniden yeşertti. Koreli doğaseverlerin fidan bağışındaki tercihi, teknik altyapısıyla uluslar arası fidan bağışı kabul edebilen ÇEKUD’un www.dikiliagacimvar.com sitesi oldu. Koreliler, bağış yaptıklarında kendilerine gönderilen bağış sertifikalarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak diğer Koreli doğaseverleri kampanyaya katılmaya davet etti. Bir günde binlerce Koreli, onbinlerce fidan bağışında bulundu.

“Emanet ettiğiniz fidanları köklü dostluğumuz gibi koruyacağız”

ÇEKUD, Türkiye’deki orman yangınları için Türk insanı kadar üzülen ve fidan bağışında bulunan Korelilere hitaben, sosyal medya üzerinden İngilizce ve Korece teşekkür mesajı yayınladı. ÇEKUD’un mesajında, “Değerli Koreli dostlar, Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında önemli bir yaşam kaynağı olan ormanlar bir haftadır yanıyor. Yanımızda durarak ve cömertçe binlerce fidan bağışlayarak desteğinizi gösterdiniz. Katkılarınız için sizlere yürekten teşekkürlerimizi sunarız. Bizlere emanet ettiğiniz fidanları, köklü dostluğumuz gibi korumak ve beslemek niyetindeyiz. Nezaketinize bir kez daha minnettarız” denildi.

ÇEKUD ayrıca fidan bağışı çağrısında bulunan Kore Voleybol Takım Kaptanı Kim Yeon-koung’un şahsında Güney Kore Voleybol Takımı’na da Korece mesaj ulaştırdı. ÇEKUD’un mesajında, “Sayın Kim Yeon-koung, Türkiye’de yanan ormanlar için Kore Voleybol Takımı olarak göstermiş olduğunuz hassasiyet sebebiyle takımınıza ithafen adınıza 100 adet fidan hediye edilmiştir. Hediye edilen fidanlar yanan ormanların için dikilecektir. Katkılarınız için şükranlarımızı sunarız” ifadesine yer verildi.

Bir haftada Kore’den 120 binden fazla fidan bağışı

ÇEKUD’un fidan bağışları için yaptığı teşekkür mesajı sosyal medyada Koreliler tarafından onbinlerce kez paylaşıldı. ÇEKUD’un mesajları, Kore’nin www.korea.net, www.koreatimes.co.kr,  www.koreabizwire.com gibi önemli haber sitelerinde manşetten yer aldı. Sosyal medyadaki paylaşımların ve habelerin etkisiyle ÇEKUD’un www.dikiliagacimvar.com sitesine bir hafta içinde Kore’den onbinlerce ayrı hesaptan 120 bini aşkın fidan bağışında bunuldu. Koreli doğaseverlerin fidan bağışları halen devam ediyor.

“Türkiye – Kore Dostluk Ormanı kuracağız”

Koreli doğaseverlerin fidan bağışını değerlendiren ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, “Hepimizi derinden üzen orman yangınları sürerken Kore Voleybol Milli Takım Kaptanı Kim Yeon-koung’un fidan bağışı çağrısına Koreli taraftarların yoğun ilgi göstermesinin ardında, bir asra yakın süregelen Türkiye-Güney Kore dostluk ve kardeşlik duygusu var. Ormanlarımızı yeniden yeşertmek için başlattığımız fidan kampanyamıza Koreli dostlarımızın yoğun teveccühüyle iki ülke arasındaki dostluk taze fidanlarla yeniden yeşerdi. Koreli dostlarımızın bu kadirşinaslığı üzerine biz de ÇEKUD olarak Türkiye-Güney Kore Dostluk Ormanı kurma kararı aldık. Dostluğumuz, özenle dikeceğimiz fidanların ağaca dönüşmesiyle kökleşecek. Koreli doğaseverlere, Türkiye’deki orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, fidan bağışında ÇEKUD’ü ve www.dikiliagacimvar.com bağış sitemize tercih etmelerinden dolayı da şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 

ÇEKUD olarak Türkiye’de 11 bölge ve 75 il ile 8 yurtdışı temsilciliğinde görevli binlerce çevre ve doğa dostuyla birlikte başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili birçok farkındalık faaliyeti düzenlediklerini belirten ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, “Konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret ediyor, bu alanda önemli projeleri hayata geçiriyoruz” diye konuştu. Prof. Dr. Debik, “Biliyor ve inanıyoruz ki, içinde yaşadığımız evrendeki her varlığın bir yaradılış amacı, bir gayesi, bir de hak alanı var. İnsan dışındaki varlıkların insanlar üzerinde hakları olduğunu fark etmeliyiz. Bizler, evrendeki varlıkların belli bir kural içinde birbiriyle uyumlu şekilde hayatını devam ettirdiğinin bilincindeyiz. İnsanoğlu hırs ve hatalarıyla doğadaki bu uyumu kesintiye uğratmamalı. Kendisine bilinç ve akıl bahşedilmiş olan insanın, doğayı tahrip etmek bir yana, doğadaki mükemmel düzenin sürdürülebilirliğini sağlamak için yeni mesuliyetler, yeni görevler üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de tüm faaliyetlerimizi bu anlayışla gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Daha önce Sofrada Sıfır Artık, karbon ayak izini ölçen Karbonmetre ve sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com’u hayata geçiren ÇEKUD, Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda fidan dikme rekorunu elinde bulunduran ve Türkiye’de milyonlarca fidanı toprakla buluşturan sivil toplum kuruluşu olarak tanınıyor.  

ÇEKUD Hakkında

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), yaşadığımız doğanın korunması ve çevreyle ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla 1999 yılında kuruldu. Derneğin misyonunu, doğa ile insan arasında bozulan dengenin yeniden tesisi amacıyla, tüm varlıkların varoluş gayesine uygun, toplumda çevre ve ahlak bilincini arttırarak, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşmasına katkı sağlamak olarak belirledi. ÇEKUD, bugün 11 bölge, 75 il ve 8 yurtdışı temsilcisi ile binlerce çevre ve doğa dostu gönüllüsüyle birlikte kamu yarararı statüsünde faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur. Hedef kitlesini 8 milyarlık insanlık ailesi şeklinde belirleyen ÇEKUD, başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili düzenlediği konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret etmekte, bu alanda önemli projeleri hayata geçirmektedir. Sofrada Sıfır Artık, karbon ayak izini ölçen Karbonmetre, sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com’u hayata geçiren ve 81 ilde aynı anda fidan dikme rekorunu elinde bulunduran ÇEKUD, kamuoyunda Türkiye’de milyonlarca fidanı toprakla buluşturan sivil toplum kuruluşu olarak tanınmaktadır.

Medya İletişim

Ziya Er – ziya.er@cekud.org.tr  – 0533 248 14 88

Naim Güleç – naim.gulec@cekud.org.tr  – 0 542 306 10 80

Seçkin Orak – seckin.orak@cekud.org.tr  – 0533 301 30 21