Kore-Türkiye Dostluk Ormanı 6 şehirde kurulacak!

Kore-Türkiye Dostluk Ormanı 6 şehirde kurulacak!

ÇEKUD Yönetimi, Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Woo’yu ziyaret etti

Türkiye’nin birçok şehrinde geçtiğimiz aylarda meydana gelen orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesi amacıyla Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidan, ülkemizin 6 şehrinde Türkiye-Kore Dostluk Ormanına dönüşecek. Fidanlar, Kasım ve Aralık aylarında İstanbul, Antalya, Muğla, Adana, Kilis ve Nevşehir’de toprakla buluşacak.

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, Temmuz ve Ağustos aylarında Türkiye’nin birçok şehrinde meydana gelen orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesi için www.dikiliagacimvar.com platformu üzerinden 130 binin üzerinde fidan bağışlayan Koreli doğaseverlere teşekkür mesajı iletmek amacıyla Güney Kore’nin İstanbul Başkonsolosu Sung-kyu Woo’yu makamında ziyaret etti. ÇEKÜD Başkan Yardımcısı Ercan Başaran, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bekir Kayacan ve Genel Sekreter Süleyman Coşar ile Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ekonomiden sorumlu Konsolosu Jiyoung Song da ziyarette hazır bulundu.

“Ormanlarınızın güzelliği her zaman dikkatimi çekmiştir”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkonsolos Woo, “Bulgaristan’da görev yaparken birkaç defa İstanbul’u ziyaret etmiştim. Türkiye sınırlarından içeri her girdiğimde Trakya’daki ormanların güzelliği dikkatimi çekmiştir. O nedenle İstanbul’da görev aldığım için mutlu oldum. Meydana gelen orman yangınları bizi de derinden üzdü. Koreli vatandaşlarımızın yanan ormanlar için fidan bağışında bulunmasını, hem ormanlık alanların yeniden yeşillendirilmesine katkı sunulması hem Türkiye ile eskiye dayanan dostluğumuzun pekiştirilmesi bağlamında çok anlamlı buluyorum” dedi.

“Dostluk ormanı oluşturma için iki kriter belirledik”

ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik ise “Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidanı toprakla buluşturmak için iki temel kriter belirledik. Bunlardan biri, orman yangınlarında zarar gören alanları yeşillendirilmek, diğeri ise Koreli turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerde hatıra ormanı oluşturmak. Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerin neticesinde fidanların dikileceği şehirleri belirledik. Buna göre Türkiye-Kore dostluk ormanlarını İstanbul, Antalya, Muğla, Adana, Kilis ve Nevşehir’de kuracağız. Koreli doğaseverlerin fidanlarını bu yılın Kasım ve Aralık aylarında toprakla buluşturacağız. Yangınların sona ermesine rağmen halen fidan bağışında bulunan Koreli dostlarımıza tekrar şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

ÇEKUD Başkanı Debik, İstanbul’da oluşturulacak ‘Türkiye-Kore Hatıra Ormanı’nın fidan dikim törenine Başkonsolos Woo’yu davet etti. Başkonsolos Woo da fidan dikim törenine katılma sözü verdi. Ziyarette, ÇEKUD ve Çevre Vakfı iş birliğiyle 2022’de düzenlenecek olan 6. Uluslararası Çevre ve Ahlak Sempozyumu’nun Kore’deki üniversitelerden birinin paydaşlığında gerçekleştirilmesi niyeti karşılıklı olarak ifade edildi.

Ziyaretin sonunda ÇEKUD tarafından Başkonsolos Woo’ya “Dikili Ağacın Olsun” temalı tişört hediye edildi. Başkonsolos Woo da ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Debik’e “Kore Seladon Seramik Çay Fincanı Seti” takdim etti.

ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik ve yönetim kurulu, geçtiğimiz ay da Güney Kore’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee’ye teşekkür ziyaretinde bulunmuştu. Büyükelçi Lee, bu ziyarette, “Kore-Türkiye dostluk ormanlarının, Koreli turistlerin tercih ettiği İstanbul, Antalya, Efes gibi turistik bölgelere yakın alanlara kurulması anlamlı olabilir” demişti.

Daha önce Sofrada Sıfır Artık, karbon ayak izini ölçen Karbonmetre ve sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com’u hayata geçiren ÇEKUD, Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda fidan dikme rekorunu elinde bulunduran ve Türkiye’de milyonlarca fidanı toprakla buluşturan sivil toplum kuruluşu olarak tanınıyor.