KURBAN VE ÇEVRE

10 Zilhicce 1442/20 Temmuz 2021 tarihinde yeni bir Kurban Bayramı’na ulaşacağız. Kurban ibadetinde temel amaç; Hakk’ın rızasını kazanmak olup bu sebeple yapılan organizasyonlarda ise amaç bu bilinci yaygınlaştırmaktır.

ÇEKUD bir çevre derneği olarak gerek maddi ve gerekse sosyal çevre konuları ile ilgilenmekte olup, Kurban kesiminde aşağıdaki hususlara dikkat çekmeyi görevi olarak bilmektedir.

1- Kurban kesmeye niyet edildikten sonra, eti dağıtılıncaya kadar her aşamasının bir ibadet olduğu, her aşamasında temel gayeden uzaklaşmamak gerektiği bilincinde olunmalıdır.

2- Kurbanlık hayvanın kesiminin tamamlanmasına kadar hayvana merhametle ve nezaketle muamele edilmelidir.

3- Kurban ibadetinin başından sonuna kadar temizlik ve hijyen kurallarına azami derecede riayet etmek gereklidir. Buna aykırı davranışlar ibadetin özüne zarar vereceği gibi diğer insanların ve canlıların hakkına girmeye de sebep olacaktır.

4- Uygun olmayan ortamlarda Kurban kesilmesi, atıkların çevrede bırakılması ibadetin özüne zarar vermektedir. Bu sebeple; duyarlı insanların ve Çevre Gönüllülerinin kurban kesimi sürecinde atıkların çevreye zarar vermeden uygun yöntemlerle bertaraf edilmesinin sağlanması için kamu idareleri tarafından tavsiye edilen kurallara uyması ve uymayanlara gerekli tavsiye ve yönlendirmeyi yapması gerekmektedir.

5- Kurban etinin dağıtımı bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Kesim anından, hakkı olana ulaştırılıncaya kadar bu etin bir gıda maddesi olduğu unutulmamalı, kurban etleri soğuk hava zinciri ile bozulmaya mahal verilmeden ihtiyaç sahiplerine teslim edilmelidir.

6- Ülkemizde ve dünyada son yıllarda Kurban ibadeti yukarıda saydığımız sakıncalı hallerden uzak bir şekilde gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Bize düşen görev saydığımız kurallara uyan, gerçek ihtiyaç sahiplerine kurban etlerini ulaştıran organizasyonları bulup onlar aracılığı ile ibadetimizi gerçekleştirmektir.

7- Kurbanın seçimi, kesimi ve dağıtımı sırasında temizlik ve hijyen gibi temel kurallara uyulmazsa bazı hastalıklarla (Şarbon, Salmonelloz, Kist Hidatik, Teniyoz, Kuduz vb.) karşılaşmak ihtimal dahilindedir. Kurbanın kesilmesi, yüzülmesi, parçalanması, nakli, saklanması, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında gerekli ihtimamı gösteren organizasyonlarla işbirliğine gidilmelidir.

Bütün vatandaşlarımızın; dinimizin temizlik hassasiyetine uygun, doğaya dost bir yaklaşımla, yaklaşan Kurban Bayramını geçirmelerini diler, nice güzel bayramlara huzur ikliminde ulaşmalarını temenni ederiz.

ÇEKUD YÖNETİM KURULU