Yurt Çapında 100 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), “KÖKLERİMİZ BU TOPRAKLARDA PROJESİ” kapsamında; 22 Nisan 2018 pazar günü saat 13.00 itibariyle 81 ilde ve katılımcı ilçelerde aynı anda (eş zamanlı) fidan dikim ve tohum ekimi faaliyetiyle rekor denemesi gerçekleştirdi.

Bu etkinliklerdeki fidan dikimleri ve tohum ekimleri aynı anda yapılarak sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlandı.100 bin gönüllü katılımcı ile Türkiye’nin her noktasına 100 bin fidan dikimi gerçekleştirdi. Projenin temel amacı, ağaçlandırmanın öneminin toplumun her kesiminden algılanmasının sağlanması oldu.

Otomobiller, fabrikalar ve evlerden kontrolsüzce salınan gazların, kimyasal maddelerin ve atıkların, sadece insanların değil hayvanların ve bitkilerin de yaşam alanlarını yok etmeye devam ettiğini vurgulayan ÇEKUD, “Dünyada her yıl çeşitli sebeplerle büyük orman alanları, insanlar tarafından yok ediliyor. Buna rağmen Türkiye olarak orman alanlarını artıran nadir ülkelerden biriyiz.” bilgisini paylaştı.

Fidan dikim etkinliği yurt çapında 7’den 70’e geniş bir katılımla gerçekleşti. Özellikle çocukların ve öğrencilerin aileleriyle birlikte coşkulu ve heyecanlı bir atmosferde buluştuğu etkinlikle binlerce fidan toprakla buluştu.