Proje Koordinatörü Öğretmenlere ‘Tohumdan Fidana’ Projesi Anlatıldı

ÇEKÜD’ün ülke genelinde yürüttüğü Minik Ellerden Büyük İşler: Tohumdan Fidana Projesi kapsamında, İstanbul’un Başakşehir İlçesinde bulunan 16 ilkokul ve 9 ortaokul olmak üzere toplam 25 okulda görevli çevre kulübü öğretmenleri için proje bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Başakşehir  Kaymakamlığı, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Başakşehir Belediyesi işbirliği ile yürütülen proje kapsamında 25 okulda eğitim alan 11 bin 808 öğrenciye çevre bilincinin aşılanması hedefleniyor. Eğitimlerin pratiklik aşamasında ise öğrencilere fıstık çamı tohumları dağıtılıp fidan yetiştirmeleri sağlanacak.

Küçük yaşlarda çevre duyarlılığının oluşturulması ve geliştirilmesi amacıyla yürütülen projede öğrenciler tohumdan nasıl fidan yetiştirildiğini öğrenecek ve uygulayacaklar, çimlenen tohumlarının, yeşeren fidanlarının fotoğraflarını çekip paylaşacaklar, en güzel günlükleri tutup, en güzel fidanları yetiştirmek için yarışacaklar.

Projenin ikinci aşamasında yapılacak yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Projenin son aşamasında ise öğrenciler kendi elleriyle yetiştirdikleri fidanları (yeşeren tohumları) yine kendi elleriyle dikip toprakla buluşturacaklar.