Adana’da 3 Bin Öğrenci Fidan Dikecek

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği’nin (ÇEKÜD) projelendirdiği “Minik Ellerden Büyük İşler:Tohumdan Fidana’’ kampanyası yurt genelinde büyük ilgi görüyor.

Bugüne kadar 20’nin üzerinde ilde hayat bulan projenin Mart ayı durağı Adana oldu. Adana Orman Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ÇEKÜD ve İhsan Çevre ve Gelişim Derneği arasında imzalanan protokol çerçevesinde öğrencilere çevre bilincinin aşılanmasını hedefleyen ‘’Minik Ellerden Büyük İşler: Tohumdan Fidana” projesinin Adana’daki ilk adımı Gazi Ortaokulu’nda atıldı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un programa gönderdiği tebrik mesajıyla başlayan etkinlikte ilk sözü alan İhsan Çevre ve Gelişim Derneği Başkanı Esad Dardan, dernek olarak ağaçlandırma ve bilinçlendirme çalışmalarını ön planda tuttuklarını dile getirdi. Dardan, ‘’Çevreyi bir emanet olarak görüyoruz. Bu sebeple Onu istediğimiz gibi kullanamayız. Çevre için yaptıklarımızı bir sadakayı cariye, vatan borcu ve insanlığa hizmet olarak görüyoruz. Tohumdan Fidana Projemizin amacı, sadece ağaç ve orman varlığımıza hediye edeceğimiz birkaç yüz fidandan ibaret değildir. Hareket noktamız, çocuklarımıza orman ve ağaç sevgisini kazandırmak, geleceğimizi tehdit altına alan hava kirliliğine karşı en iyi ve en doğru çözümün yeşili korumak olduğu bilincini kazandırmaktır ”diye konuştu.

Gazi Ortaokul Müdürü Nuri Boğa’nın selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Adana Orman İşletme Müdürü Muhammed Aslanhan projenin diğer illerdeki başarısına dikkat çekti ve Adana’da uygulanmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. ÇEKÜD Güney Anadolu Bölge Temsilcisi İsmet Gümüş de konuşmasında yüzde 50 kirlenmesinin son 30 yılda oluştuğuna dikkat çekerek, ‘’ Bu kirlenmeye karşı Türkiye’nin en büyük çevre örgütü olarak ağaçlandırma çalışmaları, konferanslar sempozyumlar, yarışmalar, sofrada sıfır artık kampanyası ve en önemlisi projelerimizden biri olarak tohumdan fidana kampanyasını düzenliyoruz. Öğrencilerin nasıl ÇEKÜD ve çevre gönüllüsü olacaklarını anlatıp, yetişen fidanları önümüzdeki yıl beraber dikme sözü alarak projeye destek verenlere teşekkür ederim. Hedefimiz 3000 öğrenciye ulaşmaktır’’ dedi.

Adana Vali yardımcısı Cengiz Horozoğlu ise şu mesajı verdi: “Milli Eğitimin görevlerinden biri de bilinçlendirme görevidir. Bilinçli nesiller yetiştirmektir. Bugün pek çok şeyi biliyoruz. Ama bilinçte eksikliğimiz olduğu için uygulamada eksik kalıyoruz. ÇEKÜD’ün program ve projeleri gördüğüm başından sonuna kadar ayakları yere basan takdir edilecek en tutarlı projelerdendir. Onun için ÇEKÜD’ü çok önemsedim.”

Tohum ekiminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi verilmesinin ardından 6. sınıf öğrencisi Doğukan Çiçek tarafından Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu’na fidan seti takdim edildi. Horozoğlu da, kendisine verilen fidan setini 6. Sınıf öğrencisi Dönenur Barış’a takdim ettikten sonra “Sana bir emanet veriyorum. Bu tohumu fidan yaptıktan sonra beraber dikme sözü veriyor musun?” diye sorup söz aldı.