Kaçak Avcılara İlk Defa Hapis Cezası

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerine, Adana’da 2010 yılında av koruma sırasında ateş açan kaçak avcılara Yargıtay şoku. Yargıtay, ilk defa kaçak avcılara hapis cezası verdi.

 2 yıl 1 ay ceza aldılar

2010 yılında Adana’da av koruma kontrolü sırasında yasadışı avlanan şahıslarla karşılaşan ve silahlı saldırıya maruz kalan denetim ekibinden bir kişi hafif yaralanmıştı. Jandarmanın desteğiyle kabahatliler tespit edildi. Yerel mahkemenin verdiği hapis cezalarını Yargıtay’a taşıyan kaçak avcılar Yargıtay’da bir şok daha yaşadı. Yargıtay’ın oybirliği ile aldığı kararla, saldırıyı gerçekleştirenler görev başındaki memura mukavemet ve silahlı saldırıdan dolayı 2 yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırıldılar.

Ayrıca idari para cezasının yanı sıra tabiatta meydana getirmiş oldukları zarardan dolayı da tazminat raporu düzenlendi.

Av ve yaban hayatı kaynaklarını korumak ve bu kaynakları gelecek kuşaklara aktarmak adına yurt genelinde özverili çalışmalarını sürdüren Bakanlık yetkilileri kimi zaman zor tabii şartların, kimi zaman da kaçak avcıların mukavemetiyle karşılaşıyor. Kanunsuz avcılığın önüne geçmek maksadıyla avcı dernekleri, jandarma ve polis teşkilatında görev alan ilgili personele de çeşitli eğitimler veriliyor.

 

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.