560 ton yem ve yiyeceği hazırlayan DKMP Genel Müdürlüğü, 2013-2014 kış döneminde bu yiyecekleri yaban hayvanlarıyla buluşturacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü hava sıcaklıklarının düşmesi ve yoğun kar yağışı sebebiyle yem bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için harekete geçti. 560 ton yem ve yiyeceği hazırlayan DKMP Genel Müdürlüğü, 2013-2014 kış döneminde bu yiyecekleri yaban hayvanlarıyla buluşturacak.

Ağır kış şartlarında yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanları için 362 ton besi yemi, 50 ton sakatat, 36 ton pazar artığı, 27 ton saman, 57 ton ot-yonca ve 28 ton yemek artığı ile toplamda 560 ton yem ve yiyecek hazırlandı. Bakanlık tarafından hava şartlarının belirleyeceği durumlara göre tabiatta uygun yerlere bırakılacak.

2011 ile 2012 kış döneminde 339 ton, 2012 ile 2013 kış döneminde 236 ton yem ve yiyeceği aç kalan yaban hayvanlarını korumak için tabiatta bırakan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yılda yaban hayvanlarını unutmadı. Bu kapsamda yapılan çalışmalar ile 2013 ile 2014 kış döneminde de hazırlanan 560 ton yem ve yiyecekten 185 tonu yemleme çalışmaları kapsamında değişen hava koşullarına bağlı olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinde yaban hayvanları ile buluşturuldu.

Yapılan yemleme çalışmaları ile ağır kış şartlarının sonucunda aç kalan hayvanların yerleşim yerlerine yaklaşarak can ve mal kayıplarına sebep olmaları engellenirken, yaban hayvanları popülasyonu da destekleniyor.

Yaban hayvanlarını yemleme çalışmalarına 7′ den 70′ e herkes katılıyor. Böylelikle yaban hayatı sevdirilerek ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülerek tabii hayata sahip çıkılıyor.

Vatandaşları bu konuda hassas olmaya davet eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da, “Bakanlık olarak hayvanlarımızı korumak için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın da çalışmalarımıza katkı sağlaması ile daha çok yol alacağımıza inanıyoruz. Hayvanlarımıza sahip çıkmak, insani sorumluluğumuz olmasının yanı sıra, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini korumak bakımından da önemli bir vecibemizdir” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.