Suudi Arabistan da Yenilenebilir Enerjiye Hazırlanıyor

Rekor seviyelerde petrol çıkartan Suudi Arabistan bile fosil yakıtsız bir geleceğe hazırlanıyor. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan küresel ekonomide fosil yakıtların kullanımının tamamen sonlandığı bir dönem için güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor.

Petrol Bakanı Ali al-Naimi Berlin’deki Transfers in the Field of Energy (Enerji Alanındaki Transferler) konferansında yaptığı konuşmasında yine de bunun çok hızlı gerçekleşmeyeceğini ve fosil yakıtların en az 50 yıl daha kullanılacağını belirterek “Yenilenebilir enerji için Suudi Arabistan gibi güneşi ve arazisi bol bir ekonomiden daha uygun bir ekonomi olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

Devlet gelirlerini temiz enerjiyle çeşitlendirecek

Suudi Arabistan Krallığı’nın ve diğer ülkelerin petrol ve gaz gibi fosil yakıtlardan alternatif enerjilere kayabilmek için farklı yöntemler aramakta olduğunu vurgulayan al-Naimi geçtiğimiz mayıs ayında ise Paris’teki iklim konferansında Suudi Arabistan’ın önümüzdeki yirmi yıl içinde güneş panellerinden elde ettiği elektrik enerjisini ihraç etmeyi planladığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Salman’ın devlete ait petrol şirketindeki bazı varlıklarını satış için teklif vermesi ise petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte Suudi Arabistan’da yöneticilerin ekonomisini çeşitlendirme konusuna yoğunlaştıklarının sinyalini güçlendirmişti.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.