ÇEKUD Kocaeli’de 2000 Fidanı Toprakla Buluşturdu

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) , Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor  Kulübü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile düzenlenen “Bir Fidan Bin Hayat” kampanyası kapsamında Kandıra Sarıhocalar bölgesinde fidan dikim programı yapıldı. Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in de katıldığı programda 2000 adet fidan toprakla buluştu.

Programa Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şenol Ergüney’in yanısıra Kocaeli Bilim Kültür ve Sanat Derneği , Mahmut Esad Coşan Camii Derneği, Karamürsel Alp Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği, Gölcük Kültür ve Çevre Derneği, Gölcük Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü, Kocaeli Hanımlar Kültür ve Yardımlaşma Derneği , Gölcük Arife Hanım Çevre ve Dostluk Derneği, Başiskele Reyhan Hanımlar Çevre ve Kültür Derneği ve Körfez Petek Hanımlar Derneği üyeleri katıldı.

Yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış konuşması yapan ÇEKUD İl Temsilcisi Fikret Ayman, 1999 yılında çeşitli meslek gruplarında çalışan çevre gönüllüleri tarafından kurulduklarını, çevreye duyarlı bir kamuoyu oluşturmaya çalışan ve 15 bölge, 81 İl, 8 yurtdışı gönüllü temsilciliği ile binlerce gönüllüsü ile kamu yararına faaliyet gösterdikleri söyledi. Çevrenin korunmasına ve israfın önlenmesi için çeşitli kampanyalar düzenlediklerini de aktaran Ayman, destek veren kamu kurumları ile STK’lara teşekkür etti.

Kocaeli Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü Başkanı Ramazan Ulukavak’ta, gençler ve çevrenin korunmasının önemine vurgu yaparak, “Burada fidanları toprak ile buluşturarak çevreyi koruyacağız. Ama en önemlisi biz fidanları ama fidanların en güzelini çocuklarımızın, gençlerimizin, kardeşlerimizin gönüllerine dikelim. Gönül fidanlarını çoğaltalım ki orman olsun,  dünya daha güzel olur. “dedi.

ÇEKUD Genel Merkez’den  Eyüp Agah İslam da,   “Çevre sorunları ile mücadele etmenin en etkili iki yolu ağaçlandırma ve bilinçlendirmedir. Çevrecilik fidan dikmek ve tören yapmak değildir.  Çevrecilik insan ve doğaya saygı ile başlar. Akarsuyun başında bile olsak suyu israf etmemektedir. Evdeki musluğu kısmak, gereksiz yanan lambayı söndürmek, arıtmaları çalıştırmak, geri dönüşüm ile katkıda bulundurmaktır. Kısacası çevrecilik tek başına da olsa her şeyi dengeli kullanma ve ihtiyaç fazlası herşeyi kısmakla olur. “dedi.

Çevreye verdikleri destekten dolayı organizasyon heyeti ile katılan sivil toplum örgütlerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de, “Çevre insanı psikolojik, sosyolojik olarak etkiler, mutluluk katar. Çevreye sahip çıkmamız, korumamız lazım. Hepimiz ne iş yaparsak yapalım bulunduğumuz yerde çevreye sahip çıkmamız lazım. Çevre bizim mutluluğumuzdur. Bu organizasyonu düzenleyen, katkıda bulunan ve katılan sivil toplum örgütlerine teşekkür ederim. “dedi.

Yapılan konuşmaların ardından büyük bir çoğunluğu izciler ile ailelerden oluşan grup Sokak Hayvanları Bakım Merkezi’nin belirlenen alanlarına ardıç fidanları dikti. İzciler ile aileleri yaklaşık 2000 fidanı kısa zamanda toprak ile buluşturdu. Program sonunda katılımcılara tavuklu pilav ile ayran ikram edildi. Ayrıca, çıkışta da izciler Sokak Hayvanları Bakım Merkezini gezerek yetkililerden tesis ile merkezde bulunan köpekler hakkında bilgi aldılar.