Bakan Sarı, “5 Büyük İlimizin Gürültü Haritaları Hazırlandı”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, “Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi İçin Teknik Yardım Projesi” kapsamında İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli’de yerleşim alanlarındaki karayolu, demiryolu ve limanlar dahil, sanayi kaynaklarının gürültü haritasının hazırlandığını bildirdi.

Bakan Sarı, “Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi İçin Teknik Yardım Projesi”nin kapanış toplantısına katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Sarı, Endüstri ve teknoloji alanında meydana gelen hızlı gelişmelerin bir yandan yaşam kalitesini artırırken bir yandan da çevre sorunlarını beraberinde getirdiğini vurguladı.

Çevre sorunlarından birinin de gürültü olduğuna dikkati çeken Bakan Sarı, gürültünün, çevre kalitesini ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini anımsattı.

Şehirleşme ile başta büyük şehirlerde olmak üzere artan motorlu taşıt ve demiryolu trafiği, havaalanı ve endüstri tesislerinden dolayı gürültü meydana geldiğini ifade eden Bakan Sarı, “Büyükşehirlerimizde yaşayan insanlarımızın büyük çoğunluğu bu gürültüden fazlasıyla etkilenmektedir. Bu çerçevede bakanlığımın amacı,  insanlarımızı gürültüden uzak, sessiz ve sakin, daha huzurlu, sağlıklı, kaliteli bir çevrede yaşamalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktır” diye konuştu.

Bakan Fatma Güldemet Sarı, çevresel gürültüye maruz kalmanın insan sağlığı üzerine etkileri konusunda Avrupa Birliğinde 2002 yılında kapsamlı bir direktif yayımlandığını anımsatarak Türkiye’de 2003 yılında hazırlanan Ulusal Program’da söz konusu direktifin uyumlaştırılması için 2005 yılının hedef belirlendiğini, çevre mevzuatına ise 2005’in Temmuz ayında yansıtıldığını belirtti.

Avrupa Birliği Çevresel Gürültü Mevzuatı’na uyumlu “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği”ne göre gürültü kaynakları için stratejik gürültü haritaları ve harita sonuçlarına göre eylem planları hazırlanması gerektiğini vurgulayan Bakan Sarı, bakanlık olarak AB IPA 2009 programına, “Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi İçin Teknik Yardım Projesi” önerdiklerini hatırlattı.

-Proje 30 ay sürdü

Projenin 2013’ün Haziran ayında resmi olarak başladığını ve 30 ay sürdüğünü aktaran Bakan Sarı, çalışmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Adana, Samsun, Eskişehir ve Muğla Büyükşehir Belediyeleri ile Edirne ve Nevşehir Belediye Başkanlıklarının işbirliği ile yürütüldüğünü anlattı.

Bakan Fatma Güldemet Sarı, “Proje kapsamında 5 büyük ilimiz olan İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli yerleşim alanları dahilinde bulunan karayolu, demiryolu ve liman dahil sanayi kaynaklarının stratejik gürültü haritaları hazırlanmıştır” ifadesini kullandı.

Seçilen 10 ildeki pilot alanlarda da farklı gürültü kaynaklarına yönelik gürültü haritaları hazırlandığını ve bu sonuçlara göre eylem planları hazırlanması çalışmaları da yürütüldüğünü belirten Bakan Sarı, “Bakanlığımın yürüttüğü projeler ile 20 ilimizin şehirleşmiş alanları için stratejik gürültü haritaları hazırlanmıştır. Hazırlanan gürültü haritaları, sorunlu alanların belirlenmesinde ve kontrol tedbirlerini içeren eylem planlarının hazırlanmasında kullanılacaktır” dedi.

Gürültü haritası çıkarılan illerin eylem planlarının belediyeler tarafından hazırlanmaya başlaması gerektiğini dile getiren Bakan Sarı, “Şehirlerimizde akustik planlamanın yapılması, sessiz ve sakin alanların korunması için hazırlanan stratejik gürültü haritaları ile harita sonuçlarına göre hazırlanan eylem planlarının imar planlarında esas alınması önem arz etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.