Aşkın yolculuğuna çıkan bisiklet ekibinden çevre temizliği

Hz. Mevlana’nın 815. doğum yıldönümü etkinlerine katılmak için İstanbul Eyüpsultan’dan Konya’ya doğru yola çıkan bisiklet ekibi, çevre temizliğine dikkat çekmek için uğradıkları şehirlerde çöp topluyor.

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) bisiklet takımı, “Aşkın Yolculuğu” temalı bisiklet turuna tüm hızıyla devam ediyor. ÇEKUD öncülüğünde, Pendik Pusula Bisiklet Takımı ve Karaman Atak Gençlik Bisiklet takımından toplamda 15 kişilik bisiklet ekibi, 26 Eylül 2022 Salı günü öğle vakti İstanbul’da Eyüp Sultan Hazretleri’nin huzurundan başlattıkları aşkın yolculuğu bisiklet turunu Konya’da Mevlâna Hazretleri’nin huzurunda tamamladılar. 630 kilometrelik bu yolculukta bisiklet sporcuları gündüz yola devam edip, gece mola verdiler.

Sporcularımız konakladıkları şehrin tarihi, turistik ve manevî mekanlarını ziyaret etti.

Güzergâhı, Eyüpsultan’dan başlayan sürüş rotasında Yalova, İznik, Bilecik, Eskişehir etaplarını geçen bisiklet takımı, Kütahya, Afyon, Akşehir’in ardından Konya’ya ulaştılar. Bisiklet ekibi, uğradıkları şehrin tarihi, turistik ve manevi mekânlarını ziyaret ederek yollarına devam ettiler. Uğranılan şehirlerde yerel yöneticiler ve mülki amirler tarafından karşılanan sporcular, Konya’da da Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından karşılandı, Konya’nın farkındalık çalışmaları ile dikkat çeken STK’larından İRFANDER tarafından ise misafir edildiler.

“İnsanımız tarafından çevre duyarlılığının öncelikli olmasını arzu ediyoruz.”
Sporcular 30 Eylül Cuma günü Mevlâna Hazretleri’nin 815. doğum yıldönümünde şehrin tarihi mekanlarını gezerek en son Mevlânâ Türbesi’ni ziyaret etti. Burada bisikletçilerle buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 620 kilometrelik yolculuk sonrası Konya’ya gelen sporcuları tebrik etti. ÇEKUD genel sekreteri Süleyman Coşar “ bu tür etkinlikleri daha başka platformlarda da yaparak, insanımız tarafından çevre duyarlılığının öncelenmesini arzu ediyoruz. Geçen hafta sonu sahil temizliği, bu hafta bisiklet turu gibi etkinliklerle toplumu çevre konusunda bilinçlendirmeye gayet gösteriyoruz. Bu çalışmalarımızı geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

“Pedallaya pedallaya çevreyi temizliyoruz”

Etkinliğe katılan bisiklet sporcuları, “Giderek daha çok kirletilen çevrenin, doğanın doğal dengesi gözetilerek özveriyle korunması gerektiğine dikkat çekmek için pedal çevirdiklerini” belirterek, farkındalık oluşturmak için “pedallaya pedallaya çevreyi temizliyoruz” diyerek yol boyunca poşetlerle çöp topladıklarını ifade ettiler.