41 Yaşına Giren Keban’a 41 Kere Maşallah…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 41 yıl önce işletmeye alınan Keban Barajı’nın, işletmeye alındığı günden bu tarafa ürettiği enerji 241 milyar kiloWatt.saati geçti.

Keban Barajı’nın ülkemizin ilk büyük barajı olarak anıldığının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu baraj işletmeye alındığı günden itibaren doğu ve güneydoğu bölgemizin sosyo-ekonomik ilerlemesine ciddi katkılarda bulundu” dedi.

Barajın Ekonomiye Katkısı 60 Milyar Lirayı Aştı

Keban Barajı’nın işletmeye alındığı 1974’ten bugüne kadar geçen 41 yıllık zaman diliminde 241 milyar kiloWatt.saati aşan bir enerji ürettiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Keban Barajı yalnızca bulunduğu bölgenin değil ülkemizin kalkınmasına da önemli faydalar sağladı. Yıllık ortalama 6 milyar kiloWatt.saat enerji üretim kapasitesine sahip olan Keban Barajı ülke ekonomisine her yıl 1,5 milyar TL katkı sağlıyor. Keban Barajı’nın işletmeye alınmasından bu yana geçen 41 yılda milli ekonomiye katkısı 60 milyar TL’yi aştı. Keban Barajı’na 41 kere maşallah.”

“Kendi Kaynağımız Olan Bu Enerjiyi Değerlendirmek Zorundayız”

Türkiye açısından hidroelektrik santral (HES) projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Şu günlerde Rusya ile yaşadığımız krizden de herkesin anladığı gibi Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Hem cari açığımızın azalması hem de arz güvenliği açısından kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız” diye konuştu.

“HES’ler Sayesinde Yılda Yaklaşık 40 Milyon Ton Karbondioksit Salınımı Engellendi”

HES’lerin tabiata dost, yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “İklim değişikliği ile mücadele etmenin en etkin yolu tabiata zarar vermeyen temiz ve çevreci bir elektrik üretim şekli olan HES’lerdir. Bu yöntemle karbondioksit salınımı en alt seviyede gerçekleştirilir ve bugüne kadar işletmeye alınan HES’lerin üretimiyle yılda yaklaşık 40 milyon ton karbondioksit salınımı engellenmiştir. HES’ler aslında tabiata hizmet etmiştir” diyerek sözlerini tamamladı.