Türkiye-Kore Dostluk Ormanlarının 4.’sü İstanbul Pendik’te kuruluyor.

Yaz aylarındaki orman yangınları devam ederken Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidan, farklı şehirlerde toprakla buluşmaya devam ediyor. Antalya, Nevşehir ve Kilis’in ardından İstanbul’da da Türkiye-Kore Dostluk Ormanı kurulmaya başlandı.

Pendik’te 50 bin fidanın toprakla buluşacağı Türkiye-Kore Dostluk Ormanının fidan dikim törenine, yüzlerce çevre gönüllüsünün yanı sıra Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sung Kyu Woo da katıldı.

Türkiye’nin birçok bölgesinde yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesi amacıyla Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) tarafından başlatılan “Kökü Bizde-Yeşil Vatan Hepimizin” kampanyasına katılan Koreli doğaseverlerin bağışladığı 130 bin fidan, Türkiye’nin farklı şehirlerinde toprakla buluşturuluyor.

Geçtiğimiz haftalarda Antalya, Nevşehir ve Kilis’te oluşturulan Türkiye-Kore Dostluk Ormanlarının bir yenisi İstanbul’da kuruluyor. Pendik ilçesindeki fidan dikim törenine, Kore halkı adına Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sung Kyu Woo da katıldı. Törene ayrıca Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz, İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Şahan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş, Türkiye Voleybol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Şahin Gürkan, ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik ve yönetim kurulu üyeleri ile yüzlerce çevre dostu ve öğrenci katıldı.

“Fidanlar iki ülkenin dostluğunu derinleştirecek”

Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sung Kyu Woo, Türkiye-Kore Dostluk Ormanı fidan dikim törenine katılmaktan dolayı büyük onur duyduğunu belirterek, “Bugün burada dikilen fidanlar, sadece Türkiye’de çıkan yangınların yol açtığı tahribatın giderilmesine değil, aynı zamanda iki ülke arasındaki dostluğun derinleştirilmesine de büyük katkı sağlayacaktır. Dünyaya örnek olan Türk ve Kore halkları arasındaki bu dostluğun bir nişanesi olarak Kore Başkonsolosluğu olarak biz de Türkiye’ye 1.400 fidan bağışında bulunduk. Bu fidanları dostluğumuzu kökleştirmek için bugün burada doğayla buluşturmaktan dolayı ayrıca mutluluk duymaktayız. Bu anlamlı organizasyonu gerçekleştiren ÇEKUD yönetimine teşekkür ediyoruz. Fidanlar kök saldıkça dostluğumuz daha da derinleşecek” dedi.

“İki ülkenin dostluğu taze fidanlarla güçlendi”

Yanan ormanlık alanların yeniden yeşertilmesine katkıda bulunmak amacıyla “Yeşil Vatan Hepimizin” sloganıyla “Kökü Bizde” kampanyası başlattıklarını hatırlatan ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik ise “Kampanyamız devam ederken, aradaki mesafe uzak olsa da kalben yakın olduğumuz Koreli dostlarımızın teveccühüyle karşılaştık. Türkiye-Kore Voleybol karşılaşmasının ardından Kore Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung’un yaptığı fidan bağışı çağrısı üzerine onbinlerce Koreli doğasever, ÇEKUD’un online platformu dikiliagacimvar.com üzerinden Türkiye’ye 130 binden fazla fidan bağışında bulundu ve bugün bu rakam 150 bine yaklaştı. Koreli doğaseverlerin fidan bağışı çağrısına yoğun ilgi göstermesinin ardında, bir asra yakın süregelen Türkiye-Kore dostluk ve kardeşlik duygusu var. Ormanlarımızı yeniden yeşertmek için başlattığımız fidan kampanyamıza Koreli dostlarımızın yoğun teveccühü, iki ülke arasındaki dostluğu taze fidanlarla güçlendirdi” diye konuştu.

İstanbul’da 50 bin fidan toprakla buluşacak”

Koreli doğaseverlerin anlamlı fidan bağışı üzerine ÇEKUD olarak Türkiye-Kore Dostluk Ormanları kurma kararı aldıklarını belirten Başkan Debik, “Dostluk ormanlarını, Koreli seyyahların tercih ettiği bölgelerde kuruyoruz. Antalya, Kilis ve Nevşehir’in ardından dostluk ormanının 4.’sünün ilk fidanlarını burada, İstanbul Pendik’te dikiyoruz. Pendik’teki dikim tamamlandığında 50 bin fidan toprakla buluşacak. İlerleyen dönemde Muğla ve Osmaniye’de de dostluk ormanının ilk fidanlarını doğayla buluşturacağız. Dostluğumuz, özenle diktiğimiz fidanların ağaca dönüşmesiyle kökleşecektir” diye konuştu.

Törende konuşan İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Şahan da Türkiye’deki ağaçlandırma faaliyetleri ilgili bilgi verdi.

Törenin ardından Türkiye-Kore Dostluk Ormanı fidan dikim törenine geçildi. Törene katılan çevre dostu yüzlerce gönüllü ve öğrenci ilk fidanları toprakla buluşturdu. Dikim tamamlandığında, Koreli doğaseverlerin bağışladığı fidanların 10 bini, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun bağışladığı bin 400 fidan ile ÇEKUD gönüllülerinin bağışladığı 38 bin 600 fidan olmak üzere toplam 50 bin fidan toprakla buluşmuş olacak.