Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’nın beşincisi Muğla’da kuruluyor

Türkiye’de yaz aylarında meydana gelen orman yangınları devam ederken Koreli doğaseverlerin bağışladığı 150 bine yakın fidanın 30 bini Muğla’nın Milas ilçesinde toprakla buluşuyor. Fidan dikim törenine katılan Kore Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee, “Muğla’da diktiğimiz fidanlarla hem yanan alanlar yeşerecek hem de Kore-Türkiye dostluğu derinleşecek” dedi.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesi amacıyla ÇEKUD tarafından başlatılan “Kökü Bizde-Yeşil Vatan Hepimizin” kampanyası destek veren Koreli doğaseverlerin bağışladığı fidanlar toprakla buluşmaya devam ediyor. Koreli doğaseverlerin bağışladığı 150 bine yakın fidana Türkiye’deki bağışçıların fidanlarını da ilave eden ÇEKUD, ülkemizin farklı şehirlerinde Türkiye-Kore Dostluk Ormanı kurmaya devam ediyor.

Antalya, Nevşehir, Kilis ve İstanbul’un ardın dostluk ormanın beşincisi Muğla’da hayata geçiriliyor. Milas ilçesi Akyol köyü ağaçlandırma alanında gerçekleştirilen fidan dikim törenine Güney Kore’nin Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee de katıldı. Milas’taki Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’na, 30 bini Koreli doğaseverlerin, 2 bin 500’ü de Nurselin öğretmenin dostlarının bağışladığı toplam 32 bin 500 bin fidan dikilecek.

“Kore halkını temsilen tek tek fidan dikeceğim”

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee, fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye-Kore Dostluk Ormanı fidan dikim törenlerine katılmaktan dolayı büyük onur duyduğunu söyledi. Muğla başta olmak üzere yurt genelinde meydana gelen orman yangınlarından etkilenen Türk halkına Kore Cumhuriyeti adına taziye ve başsağlığı dileklerini ileten Büyükelçi Lee, “Kore halkını temsilen bu anlamlı etkinliğe katılarak, dostluğumuzun bir nişanesi olarak fidanları sizlerle birlikte özenle toprakla buluşturacağım için çok mutluyum” dedi.

“Kore-Türkiye dostluğunun daha da derinleşmesini diliyorum”

Büyükelçisi Won Ik Lee, “Kore Savaşı’ndaki Türk gazilerinin fedakarlıkları, iki ülkenin ilişkilerin geliştirilmesi için sağlam bir temel teşkil ettiği gibi, bugünkü fidan dikim töreni ile dünyaca meşhur tatil şehri Muğla’nın daha da yemyeşil olmasını diliyorum ve bir o kadar da Kore ile Türkiye arasındaki dostluğun derinleşmesini temenni ediyorum. Kore-Türkiye Dostluk Ormanı’nın oluşturulmasında her türlü çabayı gösteren Orman Genel Müdürlüğü, Milas Belediye Başkanlığı, Türkiye Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) yetkililerine ve bugün burada fidan dikmek için toplanan herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Türkiye-Kore dostluğu fidanlarla kökleşecek”

Yanan ormanlık alanların yeniden yeşertilmesine katkıda bulunmak amacıyla “Yeşil Vatan Hepimizin” sloganıyla “Kökü Bizde” kampanyası başlattıklarını hatırlatan ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik ise “Kampanyamız devam ederken, uzak mesafeye karşın kalben yakın olduğumuz Koreli dostlarımızın teveccühüyle karşılaştık. Türkiye-Kore Voleybol karşılaşmasının ardından Kore Cumhuriyeti Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-kyoung’un yaptığı fidan bağışı çağrısı üzerine onbinlerce Koreli doğasever, dikiliagacimvar.com üzerinden birkaç hafta içinde Türkiye’ye 130 binden fazla fidan bağışında bulundu ve bugün bu rakam 150 bine yaklaştı. Koreli doğaseverlere, Türkiye’deki orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesine verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, fidan bağışında ÇEKUD’u ve www.dikiliagacimvar.com bağış sitemizi tercih etmelerinden dolayı da şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

“Dostluğumuz fidanların ağaca dönüşmesiyle kökleşecek”

Başkan Debik, “Koreli dostlarımızın bu kadirşinaslığı üzerine biz de ÇEKUD olarak Türkiye-Kore Dostluk Ormanları kurma kararı aldık. Türkiye-Kore Dostluk Ormanlarını, Koreli turistlerin de yoğun şekilde tercih ettiği Antalya, İstanbul, Nevşehir, Kilis, Osmaniye ve Muğla’da kurmayı hedefledik. Bugün burada dostluk ormanının beşincisini hayata geçirmek için bir aradayız. 22 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştireceğimiz Osmaniye’deki dikimle hedefimize ulaşmış olacağız. Dostluğumuzun, özenle dikilen fidanların ağaca dönüşmesiyle kökleşeceğinden eminiz. Gerek bağışların devamı sürecinde gerekse Dostluk Ormanlarının oluşturulması sürecinde Kore Büyükelçisi Değerli Dostum Sayın Won Ik Lee ilgi ve desteklerini eksik etmediler. Kendilerine yakın ilgi ve desteklerinden dolayı şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Törene katılan Muğla Vali Yardımcısı Caner Yıldız, Türkiye’nin orman yangınlarına müdahale faaliyetleri hakkımda bilgi verdi. Orman Bölge Müdür Yardımcısı Erdal Dingil ise Kore gazilerimizin 1950’lerdeki Kore Savaşı’nda bulunmalarının iki ülke arasında ilişkilerde temel olduğunu ifade etti.

Koreli doğaseverlerin bağışladığı 150 bine yakın fidanın 30 bini, törenin ardından yüzlerce doğaseverin katılımıyla Milas’ın Akyol köyü ağaçlandırma alanında dikilmeye başlandı. Türkiye-Kore Dostluk Ormanı’nın altıncısı, Antalya, Nevşehir, Kilis, İstanbul ve Muğla’nın ardından Osmaniye Kadirli’de kurulacak.