Türkiye-Burkina Faso bağları dikilen fidanlarla güçlenecek

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Esenboğa kampüsünde Burkina Faso Hatıra Ormanı kuruluyor. ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, “Türkiye ile dost ülkelerin bağlarının fidanlarla güçlenmesine önem veriyoruz” dedi. Burkina Faso’nun Ankara Büyükelçi Yardımcısı Issa Boro ise “Hatıra ormanı iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendirecek” dedi. AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı da, “Afrika’nın sıcağı ile Ankara’nın serin havası buluşarak ılıman bir iklim meydana geldi” ifadesini kullandı. 

Burkina Faso Ankara Büyükelçisi Yardımcısı Issa Boro, Türkiye-Burkina Faso Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, Türkiye’deki Burkina Fasolu Öğrenciler Birliği Başkanı Cheick Oumar Fofana, Ankara’da yaşayan Burkina Fasolu öğrenciler ve AYBÜ öğrencilerinin katılımıyla AYBÜ Esenboğa kampüsünde Burkina Faso Hatıra Ormanı için ilk fidanlar toprakla buluştu.

“Afrika’nın sıcağı ile Ankara’nın serin havası buluşarak ılıman bir iklim meydana geldi”

Burkina Faso Hatıra Ormanı fidan dikim etkinliğinde konuşan AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Afrika’nın sıcağını Ankara’nın serin havasıyla buluşturarak ılıman bir iklim meydana getirmek istediklerini ifade ederek, “Burkina Fasolu öğrencilerimizin, iki ülkenin ilişkilerinin daha da güçlenmesi yönünde dua ve temennileri vardı. Bu duaların bir sonucu olarak bugün burada Burkina Fasolu kardeşlerimizle birlikte fidanları dikmek nasip oldu” dedi.

“Nere bitkisinin de dostluk ormanına dikilmesini arzu ederiz”

Burkina Faso’nun Ankara Büyükelçisi Yardımcısı Issa Boro ise Türkiye-Burkina Faso Hatıra Ormanının oluşturulmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, “İki ülkenin dostluğunun fidanlarla yeşermesini çok anlamlı buluyoruz. Bizim dilimizde ‘Nere’ olarak bilinen bir bitkinin de bu dostluk ormanına dikilmesini arzu etmekteyiz. Afrika’da yetişen diğer bitkilerin de Türkiye topraklarında yeşermesi bizi çok memnun eder, dostluğumuzu pekiştirir. Hatıra ormanı iki ülke arasında var olan bağları güçlendirecektir. İki dost ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesini sağlayacak yeni adımlar atmak istiyoruz” diye konuştu. 

“Fidanlar Türkiye ile Burkina Faso bağlarını güçlendirecek”

ÇEKUD Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye ile dost ülkelerin bağlarının fidanlarla yeşermesine ve güçlendirilmesine önem veriyoruz. Geçtiğimiz birkaç ayda, yanan ormanlık alanların yeşertilmesi amacıyla 150 bini Koreli doğaseverlerin bağışladığı fidanlar olmak üzere toplam 580 bin fidanı, ülkemizin 6 farklı şehrinde kurduğunuz Türkiye-Kore Dostluk Ormanında toprakla buluşturduk. Kore’nin Türkiye Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu başta olmak üzere Koreli yetkilerin iştirakleriyle fidanları toprakla buluşturmak iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirdi. Şimdi de Ankara’da, Afrika kıtasından kardeş ülke Burkina Faso ile dostluk ormanı kuruyoruz. Fidan dikim törenine katılarak onurlandıran Burkina Faso’nun Ankara Büyükelçi Yardımcısı Sayın Issa Boro ve Burkina Fasolu öğrencilere teşekkür ediyoruz. Eminiz ki, dikilen fidanlar büyüdükçe Türkiye ile Burkina Faso bağları daha da güçlenecek” dedi.