TURKISH CARGO ve ÇEKUD İş Birliğiyle Siverek’li Çiftçilere Meyve Fidanı

TURKISH CARGO ve ÇEKUD İş Birliğiyle Siverek’li Çiftçilere Meyve Fidanı

Sektörün dijitalleşmesine öncülük eden TURKISH CARGO, ÇEKUD’un ‘Çiftçilere Hayat Olsun’ projesine destek vererek iş ortakları adına çiftçilerimize meyve fidanı hediye ediyor. Fidan dikim etkinliği 18 Aralık 2023 Pazartesi günü Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ülkemizin önde gelen uluslararası hava kargo taşımacılık firmalarından TURKISH CARGO, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) tarafından sürdürülen ‘Çiftçiye Hayat Olsun’ projesine destek verdi. TURKISH CARGO, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki çiftçilere, iş ortakları adına 7600 meyve fidanı hediye etti. Fidan dikim töreni, 18 Kasım Pazartesi günü saat 12.00’de çiftçilerin, TURKISH CARGO yöneticilerinin, yerel yöneticilerin ve ÇEKUD gönüllülerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İki yılda 5 bine yakın çiftçi ailesine 1 milyon meyve fidanı takdim ettik”

ÇEKUD Genel Müdür Süleyman Coşar yapmış olduğu açıklamada, “ÇEKUD olarak anlamlı bir organizasyonu daha yapmaktan mutluyuz. Özellikle Peygamberler diyarı, ülkemizin güzel bir köşesinde böyle anlamlı bir işi gerçekleştirmek de ayrı bir mutluluk vesilesi.

35 yıldır yurdumuzun birçok yerinde fidanlar dikiyor, meyve bahçeleri oluşturuyor, ormanlar kuruyor, çevre farkındalık eğitimleri veriyoruz. Bugün de burada ülkemizin güzide kuruluşlarından TURKISH CARGO ile çiftçimize destek olmaya geldik. 7600 meyve fidanının toprakla buluşmasının ilk adımını atıyoruz. Kilis ve civarında başlattığımız ‘Gelir Getirici Fidan’ uygulamamızı tüm Türkiye’ye yaymak arzusundayız.  Bugün o adımlardan birini daha gerçekleştirmek amacıyla buradayız” dedi. 

ÇEKUD Genel Müdürü Süleyman Coşar “Çiftçiye Hayat Olsun” projesi kapsamında son iki yıldır 5 bine yakın çiftçiye 1 milyona yakın meyve fidanı verdiklerini söyledi.  Coşar konuşmasında, “Bölge’deki paydaşlarımızla birlikte saha çalışmaları yaptık ve ‘Çiftçiye Hayat Olsun Projesi’ni bu bölgemizde yaygınlaştırmaya karar verdik. Bu proje sayesinde çiftçilerimiz desteklenmiş oluyor. Gelir getirici meyve fidanı projemiz TURKISH CARGO gibi birçok kurum ve kuruluş ve halkımız tarafından çok tutuldu.  Bu çalışmalar sayesinde çiftçilerimiz geçimlerini sağlamalarının yanında belki de ilerleyen süreçte istihdam dahi sağlayabileceklerdir” diye konuştu.

Coşar “Bu projemizi ilerleyen günlerde Adıyaman ve Kahramanmaraş illerimizde de yaygınlaştırmak için çalışmalar yaptığımızı belirtmek isterim. Meyve fidanı projesinde iki ana kalem öne çıkıyor; Bir bu işi yapmak isteyen, aynı zamanda uygun arazisi olan çiftçimiz. İkincisi bağışçı. Uygun çiftçiye ulaşmamızda yerel yönetimler, ilgili STKlar ve bölgedeki gönüllülerimiz büyük rol oynamaktadırlar.

Bu vesile ile TURKISH CARGO’ya, Siverek’in değerli yöneticilerine, kıymetli çiftçilerimize ve çevre dostlarına teşekkürlerimi arz ederim.” Dedi.

Süleyman Coşar, meyve fidanı dikilecek alanların uygunluğunun ve meyve fidanlarının türünün bölgedeki kaymakamlıklar, belediyeler, tarım ve orman müdürlükleri, ziraat odaları, muhtarlıklar ile birlikte belirlendiğini, fidan desteği verilecek çiftçilerin yine bu kurumlar tarafından tespit edildiği bilgisini verdi.

Uluslararası hava kargo taşımacılığında her bir gönderi için çok fazla miktarda basılı evrak hazırlanması gerekmektedir. Bu durum, basılı evrakların süreç içerisinde takip edilmesi ve gönderilmesi anlamına gelmektedir. Belgeleri elektronik olarak düzenleyerek saklamak ise süreçleri daha düzenli ve güvenli kılmanın yanında, kâğıt kullanımını da azaltarak her yıl yüzlerce ağacın kesilmesini önlemektedir.

TURKISH CARGO’ya “Çiftçiye Hayat Olsun” projesinde yer alarak, gelir getirici meyve fidanlarını çiftçimize takdim ederek, bir nebze de olsa bütçelerine katkı sağladığı için ayrıca mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim.  Ayrıca içinde bulunduğu sektörün dijitalleşmesini teşvik etmesi bakımından da fidan dikilmesini, doğadaki ağaç yoğunluğunun artmasını önemseyip ve desteklediğini şahit oluyoruz, Böylece hem kâğıt için kesilen ağaç sayısı azalacak, hem de çevremizdeki karbon salınımı azalarak, doğamız daha temiz olacaktır.