“Su Kanunu Hemen Çıkarılmalı”

Türkiye’nin zenginlik kaynaklarının bir bir tükenişe sürüklendiğine dikkat çeken Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, ”TBMM en kısa zamanda Su Kanunu çalışmalarını tamamlamalıdır’’ çağrısında bulundu.

ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, 22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Ülkemizin tüm su kaynaklarının tek elden planlanması gerektiğini dile getiren Yorulmaz, ”Yetki ve sorumluluk bir kurumda olmalıdır. Su israfına karşı ülke çapında bir seferberlik başlatılmalı, toplumsal duyarlılığımız artırılmalıdır. Yaşadığımız kurak günleri dikkate alarak bu işler için bir an önce harekete geçmek zorundayız” dedi.

Dünya Su Günü’nde su israfına karşı duyarlılığın yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Yorulmaz, açıklanan resmi rakamlara ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu. Son 20 yıl içinde artan dünya nüfusunun sonucunda artan su talebinin küresel bir su krizini gündeme getirdiğini belirten Yorulmaz, dünya nüfusunun 19. yüzyıla oranla üç kat artmasına rağmen su kaynaklarının kullanımının altı kat arttığını kaydetti. Dünyanın toplam su rezervinin 1.4 milyar kilometre olduğunu ifade eden Yorulmaz, “Bu suyun yüzde 97.5’i okyanuslar ve denizlerde tuzlu su olarak, yüzde 2.5’i de derelerde, göllerde, yeraltında ve kutuplarda (buzul olarak) tatlı su olarak bulunuyor. Tatlı suyun yüzde 68.9’u kutuplarda ve yüksek bölgelerde sürekli buz ve kar olarak, yüzde 30.8’i ise toprak nemi ve yeraltı suyu olarak bulunur. Dünya su rezervlerinin sadece yüzde 0.3’ü nehir ve göllerde bulunmaktadır. Bütün insanlar da bu suya muhtaçtır” dedi.

Yurdumuzun her tarafında nehirler, dereler, su kaynakları olsa da Türkiye’nın kullanılabilir su miktarı bakımından fakir ülkeler arasında yer aldığını belirten Süleyman Yorulmaz, “Dünyamızın her zamankinden daha fazla suya ihtiyacı var. Sanayileşme, nüfus artışı, suyun kirlenmesi ve bilinçli tüketilmeyişi sebebi ile var olan su kaynakları hızla azalmaktadır. 1950 yılına göre, su rezervleri yüzde 15 – 30 arasında azalma gösterirken, su tüketimi yüzde 50 oranında artmıştır. Bugün 30 ülke su sıkıntısı çekmekte, 2025 yılında ise 50 ülkenin su sıkıntısı çekeceği belirtilmekte ayrıca, dünya çapında 1 milyar insan sağlıklı içme suyuna ulaşamamaktadır. 2.6 milyar insan ise temizlik için gerekli olan sudan yoksundur. Her gün 3 bin 900 çocuk kirli su yüzünden hayatını kaybetmektedir” ifadelerini kullandı.

İnsanın biyolojik ve yaşamsal asgari su tüketimi 25 litre olduğuna da dikkat çeken Yorulmaz, “Çağdaş yaşamın bir günlük ortalama su tüketim standardı 150 litre olarak kabul edilmektedir. Dünya ülkelerinde değişken olan bu miktar, Türkiye’de ise, kişi başına günlük 111 litredir. Bir ülkenin su zengini sayılması için, kişi başına yıllık 8 bin-10 bin m3 su düşmesi gerekir. Türkiye bin 513 m3’lik kişi başına kullanılabilir su miktarıyla, su zengini bir ülke değildir. DSİ verilerine göre, 2030 yılında 80 milyon nüfusa ulaşacak Türkiye’nin kişi başına bin 100 m3 kullanılabilir su miktarıyla, su sıkıntısı çeken bir ülke konumuna geleceği tahmin edilmektedir. Buna göre 2050 veya 2100 yılında Türkiye’yi çok ciddi bir su krizi mücadelesi beklemektedir. Bu tehlikeyi en aza indirmek için, su kaynaklarımız çok dikkatli yönetilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca ÇEKÜD, su israfının önlenmesine yönelik sanatçı Sinan Özen, Tarık Mengüç ve Uğur Arslan’ın mesajlarının yer aldığı kamu spotları da hazırladı.