Prof. Kural’dan Antalyalı Gençlere “Çevre ve İsraf” Dersi

ÇEKÜD Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, yurt genelinde verdiği ‘Çevre ve İsraf’ konferansları dizisinde bu kez Alanya ve Antalya’daki eğitim kurumlarında öğrencilerle bir araya geldi.

Türkiye’de farklı kişiliği ve ‘çevreci profesör’ lakabıyla bilinen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden İşletmeciliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, önce 16 Ocak 2014  Perşembe günü Alanya’da, 17 Ocak 2014 Cuma günü de Antalya’da öğrencilere çevre bilincini artırmak ve israfı azaltmak konusunda 1,5 saat süren bilgilendirme seminerleri verdi.

ÇEKÜD Akdeniz Bölge Temsilcisi Ümit Soner ve Antalya İl Temsilcisi Ahmet Ekicim ile Alanya Temsilcisi Süleyman Özdemir’in katkıları ve koordinasyonlarıyla 16 Ocak Perşembe günü Alanya’da Arıkan Yılmaz Dim Ticaret Meslek Lisesi ve Alanya Anadolu İmam Hatip Lisesi, 17 Ocak Cuma günü ise Antalya’da Çağlayan Lisesi ve Hızır Reis Ticaret Meslek Lisesi’nin konferans salonlarında düzenlenen seminerlerde öğrencilere israfın zararlarını anlatan Prof.Dr. Kural, fast food ve gazlı içeceklerden uzak durmalarını, bir kuşun ölümüne sebep olabileceğinden yere sakız atmamalarını, sıcak havalarda sokak hayvanları için su kapları bırakmalarını, doğa ve çevreye karşı daha duyarlı olmalarını ve çevreyi kirletmemelerini isteyerek, rastgele ve önemsemeden atılan bir küçük pilin bir ton suyu kirlettiğini anlattı.

Dünyada her yıl yaklaşık 1,5 milyon insanın kirli sudan bulaşan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Prof. Dr. Kural, “Müslümanlık sadece cuma namazında camilerde boy göstermekle olmaz” dedi.

“Babamın kıyafetleri ile hayatımı sürdürdüm”

Prof. Dr. Kural, “Bu zamana kadar 81 ilde, dünyanın 256 ülkesinde 4 bin konferansa katıldım. Dünya rekoru bendedir. Tek amacım var; her türlü kötülükten uzak durulmasını istiyorum. Babam Milli Eğitim Müdürü idi. O öldükten sonra onun kıyafetleriyle hayatımı sürdürdüm israf olmasın diye. Tüketim topluluğu üzerine yapacağım konferanslar devam edecek. Herkesin kafasını yastığa koyduğu zaman kendine şu soruyu sorması gerek: Bugün toplumsal sorumluluk için ne yaptım? Bunu düşünürseniz siz kazanırsınız” dedi.

Justin Bieber eleştirisi

Konuşmasında, “İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) bir çocuk geldi Justin Bieber, olmaz olası. Kanadalı bir çocuk için bütün üniversite kilitlendi. Bütün sınavlar iptal oldu” diyen Prof. Dr. Kural, şu ifadeleri kullandı: “İTÜ önemli bir üniversitedir. Pasaportunu bile vermedi. Ben olsaydım pasaportunu vermeyen bir insanı uçağına bindirip geri gönderirdim. Ne işi var pasaportunu vermeyen bir insanın benim ülkemde. Giderken de şöyle dedi, ‘Türk kızları ter kokuyor.’ İşte biz böylelerine değer veriyoruz ve onlar bizim sırtımızdan para kazanıyor.”