Ödüller Sahiplerini Buldu

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği ÇEKÜD’ün düzenlediği  ‘Yaban Hayat Fotoğraf Yarışması’ sonuçları açıklandı.  Dereceye girenlere ödülleri Gülhane Parkı’nda verildi.

Profesyoneller kategorisinde Halil İbrahim Usun’un fotoğrafı birinci olurken, ikinciliği Ali Şenel, üçüncülüğü ise Mehmet Ünlü’nün fotoğrafı seçildi.  Üniversite kategorisinde ise birincilik ödülü Serhat Karaca’ya giderken, ikinciliğe Hüseyin Yıldız, üçüncülüğe Kadir Yılmaz’ın fotoğrafları layık görüldü. Ödüle layık görülen fotoğraflarla yarışmaya katılan bazı fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz, insan ile doğa arasında bozulan dengenin yeniden kurulması, doğal çevrenin korunması ve geleceğe güvenle aktarılmasının ÇEKÜD’ün en önde gelen hizmet felsefesi olduğunu vurguladı.

Yorulmaz; ‘Bugün ödül töreni ve sergi açılışı için bir araya geldiğimiz ‘ Ulusal Yaban Hayat Çevre Yarışması’ bu amaca yönelik planladığımız etkinliklerden sadece birisidir. Bu vesileyle şehrin gürültüsü, günlük yaşamın telaşı içerisinde farkına varamadığımız bambaşka bir âlemi gözler önüne sermek, dikkatlerinize sunmak istedik. Az sonra göreceğiniz kıymetli eserler, çevrenin ayrı bir gerçekliğini gözler önüne sermesi bakımından önem taşıyor.’ diye konuştu.

Uluslararası örgütlerin çevre raporlarını hatırlatan Yorulmaz, ‘Son 40 yılda %30 oranında azalan biyolojik çeşitlilik, yaklaşan tehlikenin en büyük göstergesi. Toplu balık ölümleri, toplu kuş ölümleri, arıların topluca yok olması tehlikenin ne kadar hızlı ve ne kadar kapsamlı hissedilmesi gerektiğini ortaya koymakta. Bu fotoğrafların hâlâ çekilebilir olması, aklımızı başımıza almak için önümüzde bir fırsatın olduğunu göstermektedir’ dedi.

Ödül törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Köksal Tandıroğlu, Fatih Belediyesi Başkan yardımcısı Hasan Suver ve Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Bölümü Başkanı Yaşar Nuhoğlu da, yaban hayatının önemine dikkat çekerek, yaşanılır bir dünya için herkesin gayret içinde olması gerekliliğine dikkat çekti. Ödül töreninde birincilere 5’er bin TL, ikincilere 3’er bin TL, üçüncülere ikişer bin lira ile çeşitli hediyeler takdim edildi.

Ödül töreninin açılan sergide yabana hayatından objektiflere yansıyanlar katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Söz konusu sergi 10 Haziran’a kadar Gülhane Parkı’nda görülebilir.