Kırıkhan Mezarlığına Bir Fidan da Siz Dikin

ÇEKÜD Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği, Hatay Serinyol Orman Fidanlık Müdürlüğü ve Kırıkhan Belediyesi işbirliğiyle, 14 Ekim Pazartesi günü Kırıkhan Belediye Mezarlığında fidan dağıtımı ve dikimi gerçekleştirilecek.

Bayram arefesindeki etkinlikte; kızılçam, defne, keçiboynuzu, servi gibi çeşitli türlerden 5000 adet fidan, kabir ziyaretinde bulunanlara takdim edilip, birlikte dikimi gerçekleştirilecek.

Kırıkhan Belediyesi kazıcılarının da yardımıyla yapılacak olan fidan dikimi etkinliği konusunda ÇEKÜD İl Temsilcisi Recep Aydöner şu açıklamayı yaptı: “Halkımızın bayramlarda yakınlarının kabri çevresine murt çalısı dikme alışkanlığı var. Ancak, murt bitkisi kuruduktan sonra çevre kirliliğine, oluşan çalı yığınları da yangına sebep olmaktadır. Bizler mezarlıkların yangın riskiyle karşı karşıya kalmaması için murt çalıları yerine, büyüyüp ağaç olacak fidanlar dikelim istedik. Bu sebeple halkımızı arefe günü saat 14.00’te Kırıkhan Belediye mezarlığına bekliyoruz.”

Fidan dağıtımı ve dikim etkinliğine Kırıkhan Belediye Başkanı Murat Sakman, Serinyol Orman Fidanlık Müdürü Veysel Ayyıldız, ÇEKÜD Güney Anadolu Bölge Temsilcisi İsmet Gümüş’ün katılması bekleniyor.