Kayseri’de 2 STK’dan Bin Fidanlı Dikim

Kayseri Eğitim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği (Kayseri ÇAKÜD) ve Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD)’ten Kayseri’de örnek girişim.

Çevre konusunda faaliyetlerde bulunan üç STK, daha yeşil Kayseri için fidan dikti.

Kayseri Orman İşletme Müdürlüğünün tahsis ettiği Boğazköprü mevkiindeki Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hatıra Ormanı’na bin adet sarı çam fidanının dikimi yapıldı.

ÇEKÜD, ÇAKÜD ve Pozitif İzcilik Derneği üyelerinin katılımıyla gerçekleşen dikim töreninde konuşan ÇAKÜD Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Kaplan, geçmişte yaşanan çevre felaketlerini hatırlatarak yeşil alanları şehirlerin akciğerlerine benzetti.  Kaplan, yeşil alandan yoksun şehirlerin damarları tıkanmış nefes almakta zorlanan bir hasta gibi olacağını belirterek, ’’Bir şehri canlandırırken, yenilerken yeşil alanları ihmal etmemek gerekiyor. Yaşayan şehirler ve sağlıklı bir toplum istiyorsak ağacı ve ormanı bir lüks olarak görmemeliyiz’’ mesajı verdi.

ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyesi V.Kerim İslam da, çevreye karşı duyarlılığın Kayseri’de de ön plana çıkmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, ’’Ancak eksikliklerin farkında olan toplumlar gidişatı düzenleyebilir. Kayseri’de o heyecanın bir adımını daha birlikte paylaşıyoruz.

Çevre dostları bundan sonraki faaliyetlerde hem  fidan dikimlerini yapacak, hem de onların bakımlarını üstlenecektir. İşte o zaman kamuoyuna gerçek faydayı sağlamış olacağız’’ dedi. Emekli öğretmen Eyüp Cor’un yaptığı duanın ardından bin  fidan toprakla buluşturuldu.