Karbon Ayak İzimizi Biliyor Muyuz?

Karbon Ayak İzi Ölçümü (Karbonmetre)

Doğanın ve çevrenin tahribatına sebep olan sorunların, çoğunlukla endüstrileşmeden ve tetiklediği tüketim alışkanlığından kaynaklandığı kabul görmektedir.  

ÇEKUD; endüstriyel üretim, inşaat, imalat, iletişim, ulaşım ve benzer yollarla doğaya verilen zararın süreç yönetimlerinin iyileştirilmesiyle önlenmesi gerektiği felsefesine sahiptir.

İnancımız, ilkelerimiz ve etik değerlerimiz bize üretirken kirletmemeyi ve tahrip etmemeyi, tüketirken ise israf etmemeyi öğütlemektedir.

Doğaya verilen zararların telafisi olmamakla birlikte bir pişmanlık ve özür ifadesi olarak doğanın dengesini gözeten faaliyetlerin yapılabileceğini düşünüyoruz.

Bu doğrultuda bir pişmanlık ve özür ifadesi olarak karbon ayak izini bir ölçüm aracı (Karbonmetre) olarak kullanmaktayız.

Bireysel olarak yaptığınız yıllık tüketiminizle atmosfere saldığınız karbondioksit miktarını ve bunun karşılığında doğaya kaç fidan dikmeniz gerektiğini ÇEKUD Karbonmetre testiyle hesaplayabilir, borcunuzu hemen ödemek için gösterilen adımları takip edebilirsiniz.

Bireysel karbon ayak izini hesaplamak için TIKLAYINIZ.

Ayrıca bireysel karbon ayak izi dışında, kurumsal karbon ayak izinizi hesaplamak ve azaltmak için aşağıda yer alan formu doldurabilir, bilgi@cekud.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

[si-contact-form form=’8′]