İncirliova’da 400 Fıstık Çam Fidanı Toprakla Buluştu

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) ile Aydın Çevre Sanat Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin (AKSEDA) düzenledikleri fidan dikim etkinliğinde 400 fıstık çam fidanı toprakla buluştu.

Aydınlı çevre gönüllülerince Aydın merkezine 7 kilometre uzaklıkta ve İkizdere Barajı Karayolu üzerinde bulunan ağaçlandırma alanında çevre temizliği yapılarak 400 fıstık çamı fidanının dikimi gerçekleştirildi. Aydın İncirliova ilçesi Dereağzı Mahallesi İkizdere Baraj Yolu mevkiinde yapılan fidan dikimi etkinliğine Aydın Valisi Erol Ayıldız, İncirliova Kaymakamı Adem Ünal, Aydın Orman İşletme Müdürü Hasan Kalmaz, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyesi Vural Kerim İslam, ÇEKÜD İzmir Bölge Temsilcisi Hakan Nizamoğulları, ÇEKÜD İl Temsilcisi Nafiz Çetin, AKSEDA yönetim Kurulu Başkanı Levent Erkan ve üyeleri ile Dereağzı köylüleri katıldı.

“BİZ ÇEVRECİLİĞİ AVRUPA’DAN İTHAL ETMEDİK”

Etkinlikte konuşan ve üniversitelerle birlikte birtakım sempozyumlar düzenleyerek çevre ahlakının önemini anlattıklarını dikkat çeken ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyesi Kerim İslam, “Çevre kirliliğinin temel nedenlerinden biri çevre ahlakına uyulmamasıdır. Çevre yaratıcı tarafından kullanım talimatıyla birlikte bizlere emanet edilmiştir. Bu kullanım talimatına uymadığımız için çevre kirliliği oluşmuş durumdadır. Bu konuda farkındalık oluşturmak için il il Türkiye’yi geziyoruz. Çünkü bir şeyin farkında olanlar gereği yaparlar. Biz çevreciliği Avrupa’dan ithal etmedik. Avrupalı ülkeler bizden sonra çevreci oldukları halde çevrecilik kanunlarını dünyaya empoze etmeye çalışmaktadırlar. Çevrecilik bizim özümüzde ve bağımızda var” dedi.

Çevredeki yaşanabilir yeşil alanların artırılması gerektiğine dikkat çeken Vali Ayyıldız da, emeği geçen herkese teşekkür ederek yeşil alanları ve ormanı korumak herkesin insanlık görevi olduğunu belirtti.Vali Ayyıldız ve Kaymakam Ünal da fıstık çamı fidanı dikimi yaparak fidanlara can suyunu verdi . Aydınlı basın mensupları da fidan dikerek çevreye ve yeşile katkı sağladı.

Etkinlik, fidan dikimi programına katılanlar ile protokol üyelerinin hatıra fotoğrafı çektirmesi ile son buldu.