Cemreler ne zaman düşecek?

Halk arasında birer hafta arayla düştüğü kabul edilen cemrenin, soğuk kış günlerinin ardından havayı, suyu ve toprağı ısıttığına inanılıyor.

Peki, Havalarının ısınmasının ilk işareti olarak görülen “cemre” ne zaman düşecek?

Kış mevsiminin ardından havaların ısınmasının ilk işareti olarak görülen “cemre”nin ilki 19-20 Şubat’ta havaya düşecek.

Baharın müjdecisi ilk cemre 19-20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat’ta suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart’ta toprağa düşecek.

Orta Asya’dan Arap coğrafyasına, Çin’den Yunanistan’a pek çok kültürde, yılın neredeyse aynı günleri, cemrelerin düşerek ya da yükselerek havayı, toprağı ve suyu ısıttığı tarihler olarak kabul ediliyor.

“Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor.

Sıralama farklı olabilir mi?

Dr. Öğretim Üyesi Okan Bozyurt, “Aslında sıralama farklı. Coğrafyada ilk önce yer ısınır, sonra hava ısınmaya başlar. Çünkü atmosferin ısınması için önce yerin ısınması gerekiyor. Bu sıcaklık yansıması ilk havaya yansıdığı için halk arasında ‘havaya düştü’ deniyor. Güneş ışınları dik gelmeye başlıyor. Dik gelmeye başladığı için güneş ışınları artık yerden yansımıyor, tam tersine yer tarafından depolanmaya başlıyor. Bunun etkisinde havaya yansıyor.” dedi.

“İç kesimlerde tarımsal işler ikinci cemreden sonra başlar. Üçüncü cemreden sonra toprak çapalanmaya başlanır. Tohum ekilir, çimlenme başlar. Yağış her mevsimde görüldüğü gibi cemre düşmesinden sonrada görülür, cemreler hafif sıcaklık yükselişini ifade eder.”

“Cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

AA­

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.