ÇEKÜD’ün Sofrada Sıfır Artık Kampanyası Devam Ediyor

Tokat’ın Erbaa ilçesi, Mevlana Ortaokulunda “Sofrada Sıfır Artık Projesi” kapsamında, öğrencilere israf konulu magnet dağıtımı ve slayt gösterimi etkinliği gerçekleştirildi.

Tokat Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürü Efrahim GÖKÇE, ÇEKÜD Bölge Temsilcisi Salih ŞANLI, ÇEKÜD İl Temsilcisi M. Fatih SARI, Öğretmen ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte açılış konuşmasını yapan,

ÇEKÜD İl Temsilcisi M. Fatih SARI;

“Bugün burada Erbaa’mızın  bu güzel okulu, Mevlana Ortaokulu farkındalık oluşturacak, öğrencilerimizin ve ailelerinin “israf”ı gündemlerine almalarını sağlayacak bu etkinliği düzenlemekteyiz.

Günümüzde Türkiye’de ve dünyada korkunç bir tüketim çılgınlığı yaşanmaktadır. Bu vahim durum, küresel ekonomik krizler gibi birçok problemler ortaya çıkarmakta, yine birçok çevre felaketlerine kapı aralamaktadır. Bu konuda da her şeyi devletten beklemek kolaycı bir yaklaşımdır. Herkes evindeki israfı önlerse ekonomik krizler de, çevre felaketleri de yaşanmaz. Çocuklarımıza, eşimize ve ulaşabildiğimiz herkese tasarruf yapmasını öğütlemeliyiz. Hiçbir kaynağın sınırsız olmadığını, hazıra dağların bile dayanmadığını bilmeliyiz. Doğal gazdan, soframızın baş tacı olan ekmeğe kadar bütün kaynaklar sınırlıdır. Aslında kaynaklar kıt, ihtiyaçlar alabildiğine sınırsızdır. Tüketirken bunu dikkate almak ve ona göre hareket etmek zorundayız. Aksi takdirde karanlık günlerle karşılaşmak muhtemeldir.

Bilinçsiz tüketim ve israf alışkanlığı, sınırlı kaynaklarımızın elimizden çıkmasına yol açarak, geleceğe dönük endişelerimizi artırmaktadır. Dünyadaki ve ülkemizdeki sorunların nedenleri araştırıldığında, birçok meselenin kökeninde hep israfın yattığı görülmektedir.

İşte bu kampanya ile biz önce kendi soframızdan başlamalıyız diyoruz. Bu programlarla kendi tabağınızdaki israfı önlemek istiyoruz. Tabağımıza bıraktığımız ve çöpe giden bir tane pirinç tanesinin ya da küçük bir ekmek kırıntısının nelere mal olduğunu bilip bu bilinçle hareket etmeliyiz. “dedi.

İlçe  Milli Eğitim Müdürü Efrahim GÖKÇE ‘de temel israf unsurlarından bir tanesinin de ekmek olduğuna dikkat çekerek, “Evde ekmek arttığı zaman sütçüye verelim, ihtiyacı olan birine verelim demek de aslında bir israf. Evimize ekmeği artırmayacak şekilde almalıyız. Aslında israf sadece yiyecekler konusunda değil, kullandığımız sudan zamana kadar, nefeslerimize kadar her konuda olabilir. Bu açıdan bakıldığında hiçbir unsuru israf etmememiz gerekiyor. Bu etkinlikle bir nebze de olsa israf konusuna dikkat çekildi. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments