Bisiklet Dostu Kentler, Konya ve Paris

Avrupa Bisiklet Federasyonu verilerine göre bisiklet kullanımı kilometre başına 20 gram karbon salımına neden oluyor. Yeni model otomobillerde ise ortalama karbon salımı kilometre başına 150 gram. Arabanın motor hacmi, hızı ve üretim senesi karbon salımını da artırıyor.

Avrupa’da yılda 19 milyon adet bisiklet satılıyor. Türkiye’de satılan bisiklet sayısı 1.3 milyon civarında. Bunun başlıca nedeni bisiklet yollarının az olması; ya da araç sürücüleri tarafından park olarak kullanılması. Türkiye’de en fazla bisikletin kullanıldığı Konya’da, bisiklet yolu uzunluğu 240 kilometreye ulaşıyor.

Paris Belediyesi ise dünyanın bisiklet başkenti olmak için harekete geçmiş durumda. Belediye tarafından açıklanan “bisiklet planı” kapsamında, 2020 yılına kadar mevcut bisiklet güzergahlarının üç katına çıkartılması hedefleniyor. Bugün Paris’te bisiklet güzergahlarının oranı, toplam güzergahların yüzde 5’ine denk geliyor. Yeni plan kapsamında bu oran yüzde 15’e çıkarılacak. Paris Belediyesi yeni bisiklet güzergahları için önümüzdeki beş sene için 150 milyon euroluk bir bütçe ayırdı. Bisiklet diyarı olarak tanınan Amsterdam’da da bisiklet için ayrılan bütçe Paris’le aynı. Bisiklet bütçesinde ise ilk sıra Londra’ya ait. Londra Belediyesi 2016 yılına kadar bisiklet güzergahları için 1.2 milyar euro yatırım yapacak.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.