94 Ülke Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasını Antalya’da Tartışıyor

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 94 ülke tarafından 2012’de Panama’da kurulan Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Hükümetlerarası Platformu’nun (IPBES) ikinci Genel Kurulu, Kemer’de başladı.

Rixos Sun Gate Otel’de yapılan Genel Kurula, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’yi temsilen ÇEKÜD’ün de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. ÇEKÜD adına Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dikici ve Genel Sekreter Cengiz Kömürcü oturumlara iştirak ediyor. Oturum aralarında uluslararası ve ulusal kurum yetkilileri ile görüşmelerde bulunuluyor. Bu çerçevede ilk oturum arasında  Antalya DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür  Antalya Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Necip Duman ile görüş alışverişinde bulunuldu.

 

BM Çevre Programı İcra Direktör Yardımcısı İbrahim Thiaw, Genel Kurulun açılışında yaptığı konuşmada, doğanın insanoğluna, gerekli tüm kaynakları sunduğunu ancak doğa ticaretinin istismar boyutuna ulaştığını ifade etti.

Organize suç örgütlerinin doğaya karşı geçmişe nazaran daha fazla suç işlediklerini dile getiren Thiaw, halen bu kaçakçılığın önüne geçilemediğini, vahşi hayvanların kanının akmaya devam ettiğini ve biyolojik çeşitliliğin kötüye gitmesinde yasa dışı avlanmanın büyük etkisi bulunduğuna dikkati çekti.

Dünya genelinde arı nüfusunun neden azaldığını araştırdıklarını belirten Thiaw, “Yakın gelecekte konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar hükümetlere sunulacak. Geçmişte yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarının siyasiler tarafından hayata geçirilmesi 25-30 yıl sürüyordu. IPBES olarak bilimsel ve siyasal bir ara yüz olarak görev yapıyoruz” dedi.

IPBES’in, biyolojik çeşitlilik ve ekosistem hizmetleri, biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımı, uzun vadeli insan refahı ve sürdürülebilir kalkınma için bilim politika ara yüzünü güçlendirmek misyonuyla kurulan bağımsız bir BM organı olduğunu vurgulayan Thiaw, şöyle konuştu:

“Sekretaryalığını geçici olarak UNEP yapmaktadır. UNEP, UNESCO ve FAO ile kurumsal bağ kuracaktır. 21 Nisan 2012’de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 94 ülke tarafından Panama’da kurulmuştur. IPBES, hükümetlerin ve uluslararası sözleşmelerin taleplerine göre düzenli raporlar yayınlayarak, konular kapsamındaki durum ve eğilimleri bilimsel dayanaklarla gösterecek, çok opsiyonlu senaryolara dayanan politik tavsiyeler yapacaktır. Politik tavsiyeler kural koyucu nitelikte olmayıp, otoritelerin politika oluşturmasını güçlendirmeye yöneliktir.”

Gönder

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, 2020 yılına kadar dünyada biyoçeşitlilik kaybının durdurulmasını BM Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Platformu’nun sağlayacağını söyledi.

IPBES aracılığıyla üretilen bilimsel verilerin politikacılara sunulacağını belirten Akman, IPBES’in biyolojik çeşitlilik ve ekosistem hizmetleri, biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımı için bilim politika ara yüzü misyonu taşıdığını anlattı.

“IPBES, biyolojik çeşitlilik ve ekosistem hizmetleriyle ilgili hükümetlerden, BM organlarından ve çeşitli paydaşlardan gelen bilimsel bilgi taleplerine cevaplar verecek, politik tavsiyelerde bulunacaktır” diyen Akman, şöyle devam etti:

“Antalya’da 2014-2018 iş programı kapsamında biyolojik çeşitlilik, tozlaşma, arazi bozumu ve restorasyonu, işgalci türler, kapasite geliştirme ve biyolojik çeşitliliğin sürdürülebilir kullanımına yönelik politik tavsiyeler şekillenecek. 2008 yılından bu yana toplantıları yapılan ancak faaliyete geçemeyen IPBES’in sağlanacak tarihi Antalya mutabakatı için çalışmalara 2014 yılında başlanacağını ümit ediyoruz.”

IPBES 2 Genel Kurulu, 14 Aralık’ta sona erecek.