Vitaminler bilinçli tüketilmeli!

Anasayfa://Vitaminler bilinçli tüketilmeli!

Vitaminler bilinçli tüketilmeli!

Prof. Dr. Birsel Kavaklı, vitamin desteğinin mutlaka doktor önerisi ile alınması gerektiğini belirtti. Kavaklı. “Sağlıklı kalmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için sıkça başvurulan vitaminlerin bilinçsiz tüketimi hastalıklara davetiye çıkarıyor.” dedi.

Prof. Dr. Birsel Kavaklı, vitaminlerin bilinçli kullanımı hakkında bilgiler verdi. A vitamini karaciğeri, C vitamini böbrekleri hasta edebilir diyen Birsel Kavaklı, “Vitaminler, birçok fizyolojik olayda anahtar rol üstlenen moleküllerdir.

Vitaminler insan vücudu tarafından sentezlenemedikleri için besinlerden sağlanması gerekmektedir. Sağlıklı bireylerde gıdalara ek olarak vitamin almaya gerek yoktur. Ancak vitamin ihtiyacını artıracak durumlar veya eksikliğinin saptandığı olgularda vitamin verilmesi gerekir.

Kişinin kendince ya da eş dost tavsiyesi ile vitamin alması kesinlikle yanlıştır. Vitamin desteği mutlaka doktor önerisiyle alınmalıdır. Bilinçsizce tüketilen A vitamini karaciğer bozukluğuna, fazla C vitamini böbrek taşı ve mide rahatsızlıklarına, D vitamini zehirlenmeye sebep olabilir.” diye konuştu.

 

Kaynak : Millî Gazete
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-02-19T09:53:49+00:00Ocak 21st, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar