Haber7.com’dan

Anasayfa://Haber7.com’dan

Haber7.com’dan

Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği’nin (ÇEKÜD) düzenlediği geçen yıl ilk etap çalışmalarını tamamladığı “Türkiye Ağaçlanıyor” kampanyasının ikinci etabı başladı. 2006 sonuna kadar Türkiye genelinde onbinlerce fidan toprakla buluşacak. GSM şirketlerinin faturalı hatlarından 7630’a atılacak her mesaj, bir fidanın toprakla buluşmasını sağlayacak. ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Taner Ürkmez, “En güzel yatırım çocuklarımız… ve onlar için Türkiye Ağaçlanıyor” sloganıyla başlattıkları Türkiye genelindeki kampanyaya çevreye duyarlı tüm vatandaşların katılımını beklediklerini ifade etti. Ürkmez, 70 Sivil Toplum Kuruluşu, Orman Bakanlığı, resmi ve özel kurum ve kuruluşlarla dayanışma içinde yürütülen kampanyanın Türkiye’de şimdiye kadar yapılan “en geniş kapsamlı ağaçlandırma kampanyaları”ndan biri olduğunun altını çizdi. 

KÜRESEL ISINMA VE DOĞAL FELAKETLER 

ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ürkmez, “Dünya Meteoroloji Birliği gibi uluslararası araştırma kurumlarının da katkıda bulunduğu bilimsel araştırma ve raporlarda ülkemiz, küresel ısınmanın getireceği kuraklık ve çölleşme tehlikesinin etkilerine doğrudan maruz kalma riski içinde olan ülkeler arasında gösterilmektedir” dedi. Ağaçların sadece küresel ısınmayı arttıran sera gazlarının miktarının azaltılması değil erozyon, sel gibi diğer doğal felaketlerin önlenmesindeki yerini de vurgulayan ÇEKÜD Başkanı Ürkmez, içinde yaşadığı çevreye duyarlı, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyenlerin, ÇEKÜD ve benzeri gönüllü kuruluşların yaptıkları çalışmalara verdikleri desteğin önemine dikkati çekti.

KAMPANYAYA KATILIM KOŞULLARI 

Bir telefon mesajıyla bile kampanyaya destek vermek mümkün. ÇEKÜD’ün Turkcell, avea ve Telsim faturalı hatlarından 7630’a atılacak bir kısa mesajla 3 YTL karşılığı bağışlanan fidanlar, İstanbul ve Anadolu’daki belirlenen ağaçtan yoksun bölgelere dikilecek. Kampanyaya kişisel düzeyde katılım olabileceği gibi her türlü kurum ve kuruluşlara hatıra ormanı çalışması yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi, www.cekud.org web sitesinden veya (0212) 621 77 00 no’lu telefondan alınabilmektedir.

2014-02-08T12:28:03+00:00Şubat 8th, 2014|Basında ÇEKÜD|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar