Binalara ‘Enerji Kimlik Belgesi’ Zorunluluğu

Anasayfa://Binalara ‘Enerji Kimlik Belgesi’ Zorunluluğu

Binalara ‘Enerji Kimlik Belgesi’ Zorunluluğu

Tüketicilerin beyaz eşyalardan alışık olduğu ‘enerji sınıflaması’ binalar için zorunlu. Binanın enerji planı yoksa yapı izni yok. Türkiye’de 8 milyon binanın sadece 220 bini bu sınıfa girebiliyor.

Binaların enerji tüketimleriyle ilgili belge düzenlemeleri için zorunlu. Proje halindeki binalar, verimli enerji kullanımı için plan hazırlanmaması halinde yapı izni de alamayacak. Kamu kurumları da 2 yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almak zorunda. Şu ana kadar EKB alanlar yüzde 2’de kaldı.

Türkiye’de 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre mevcut binaların 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunlu. EKB, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini, binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren bir belge.

Devlette dönüşüm

Düzenleme tüm kamu binalarını da kapsayacak. Askeri binalar dışında tüm devlet yapıları da 2 yıl içinde EKM almak zorunda kalacak. Mevzuata göre EKB, yapı kullanma izin belgesi alınması aşamasında ilgili idarelere sunulacak. Kimlik Belgesi düzenlenmeyen binalara ilgili idarelerce yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek.

 

Kaynak : Milliyet
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-11-28T13:04:11+00:00Kasım 28th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar