Yeşil Bayburt İçin Bir Adım Daha

Anasayfa:///Yeşil Bayburt İçin Bir Adım Daha

Yeşil Bayburt İçin Bir Adım Daha

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, çevreyi korumaya yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği’nin “Çevreci Belediye Başkanı’’ ödülüne layık görüldü. Polat’a ödülü, Şehit Osman Tepesi’nde düzenlenen ‘Sonbaharda Ağaç Dikme Kampanyası’ etkinliğinde ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz tarafından takdim edildi.

Şehit Osman Tepesi’nde sonbahar kampanyası

“Sakin Şehirler” birliğine aday olan Bayburt çevre yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Doğalgaz kullanımında %98’lere ulaşan kente 4 ,5 yılda 25 bin fidan dikildi. Sonbahar Ağaçlandırma Kampanyası kapsamında Şehit Osman Tepesi’nde yapılan törende ise bakım ve sıklaştırma dikimlerine start verildi.

Fidan dikim törenine Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat ve eşi Kerime Polat, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, ÇEKÜD İstanbul Başkan Yardımcısı Vural Kerim İslam, Ak Parti İl Başkan Vekili Serhat Kılıç, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Daştan ile İlim Yayma Cemiyeti, İnsani Yardım Vakfı, Genç Memur-Sen, Memur-Sen, Müslüman Dilendirmez Cemiyeti temsilcileri, basın mensupları ve belediye çalışanlarının katıldı.

4 ,5 yılda 25 bin fidan

Belediye Başkanı Polat, törende yaptığı konuşmada Bayburt’un turizm merkezlerinden Şehit Osman Tepesi’ndeki ağaçlandırma faaliyetlerine hız verdiklerini söyledi. Bölgedeki altyapı yatırımlarını bir bir yerine getirdiklerini anlatan Polat, ‘’Artık ağaçlandırma seferberliğini noktalayalım istiyoruz. Bulunduğumuz bu tepeye 4,5 yılda Bayburt’un iklimine uygun 25 bine yakın ağaç diktik” dedi.

Bayburt genelinde 70 binin üzerinde ağaç dikmişlerini kaydeden Hacı Ali Polat, şehre gelenlerin hayallerindeki yeşil Bayburt için Valilikle Aslan Dağı’nda başlatılan ağaçlandırma faaliyetlerine değindi ve burada  dikilen 70 bin adet fidanın ağaç bahçesine dönüşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Belediye Başkanı Polat, bu yıl da Sonbahar mevsimine uygun olarak Orman Genel Müdürlüğü’nden 5 bin 500 adet fidan alıp dikimini gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Şehit Osman Tepesi’nde düzenlenen fidan dikim töreninde, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat’a, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz tarafından “Çevreci Belediye Başkanı’’ plaketi takdim edildi. Polat ise ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz ile ÇEKÜD İstanbul Başkan Yardımcısı Kerim Aslan’a, Bayburt taşından üretilmiş Bayburt tarihi mekanları maketini hediye etti.

‘’Ormanlar Şehirlerin Yaşam Kaynağıdır’’

Polat’a ödülünü takdim eden ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz da, yaptığı konuşmada, Bayburt’ta doğa ve çevreyle ilgili çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek; ‘’Sayın başkanımızın çevre konusundaki çalışmalarını daha önce duyduk ve yakından takip ediyoruz. Gümüşhane’de yapılan Uluslararası Çevre Sempozyumunu bitirdik ve bugün Bayburt’a geldik. Yani ilimle ameli, pratikle teoriği birleştirmiş oluyoruz. Sayın başkanımızla birlikte ağaçlandırma faaliyetine katılmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz ÇEKÜD olarak öğrencilerimizle, kamu kuruluşlarıyla ve özel kuruluşlarla birlikte yüzlerce hatıra ormanı yaptık. Ormanlar şehirlerin yaşam kaynağıdır. Bayburt için de öyle olacak’’ dedi.

Yorulmaz konuşmasında şu mesajları  da verdi:

*Depresyondan Kurtulmak İçin İnsanların Doğayla Bütünleşmesi Gerekiyor.

*İnsanlar ağaçla, toprakla ve çevreyle haşır neşir olmalı ki çağın hastalığı olan depresyona yakalanmasın. Bilgisayar başında otur, televizyonun başında otur, yürüyüş yapma, ormana gitme, dağa çıkma, boyna iş stresi derken insanlar depresyona yakalanıyor. Bundan kurtulmamız için bizim doğayla münasebetimizi en iyi şekilde yürütmemiz gerekiyor.

*Bayburt’ta çevre adına şehirde yapılan ve yapımı devam eden çok güzel projeler var. Kent ormanımız ve buradaki detaylar çevreye güzel katkılar sunmuş. Çoruh Bayburt için başlı başına bir nimet. Bunun değerini çok iyi bilmek gerekiyor. Yürüme yolları, bisiklet yolları ile güzel çalışmalar olmuş. “Sakin Şehirler” birliğine aday olmuş bir ilimiz olan Bayburt, çevre ve doğa imkanlarından yararlanma konusunda çok şanslı bir ilimiz. Ağaçlandırma konusundaki çalışmaları sadece sayın Başkan’dan beklememeli. Herkes bu faaliyetin içerisine girmelidir.

* Çevre temizliğine önem verilirse Bayburt, daha yaşanabilir bir şehir olacaktır. Doğalgaz konusunda Bayburt’ta çok büyük bir ilerleme ve çalışma olmuş. Yüzde 98’lere varan bir kullanım oranı olmuş Bayburt’ta. Ben bu çalışmalardan ötürü Bayburt’u kutluyorum ve çalışmaların devamını diliyorum.

2014-02-01T11:08:05+00:00Şubat 1st, 2014|2012- 2013 Bir Fidan Borcun Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar