Yemediğini Paketle, İsrafı Önle!

Anasayfa://Yemediğini Paketle, İsrafı Önle!

Yemediğini Paketle, İsrafı Önle!

Tarım Bakanlığı, gıda israfını önlemek için restoranlarda ‘yiyemediğini paketle’ uygulaması başlatıyor. Müsteşar Nihat Pakdil, “Gıdanın büyük bölümü restoranlarda çöpe gidiyor” dedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “israfla mücadele” kampanyası başlatacak. Ekmek israfına karşı yaklaşık üç yıldır çeşitli faaliyetler yürüten bakanlık, şimdi de hasattan sofraya uzanan tüm süreçlerde gıda israfıyla mücadele edecek. Bu çerçevede restoranlarda da ‘yiyemediğini paketle’ uygulaması başlayacak.

Tarım Bakanlığı Müsteşarı Nihat Pakdil, gıda israfının büyük bölümünün restoran ve yemekhanelerde yaşandığına dikkat çekti. Pakdil, restoranlara ‘yemeğinizin artan kısmını paketleterek eve götürebilirsiniz’ ya da ‘sokak hayvanları için ayırabilirsiniz’ yönünde uyarıların asılmasının planlandığını açıkladı. Pakdil, obeziteyle mücadele çerçevesinde mönülerde yemeklerin kalorilerinin de yazılacağını belirtti.

Türkiye’nin G20 Tarım Bakanları Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığını hatırlatan Pakdil, “Haziran sonunda G20 ülkeleri olarak, gıda israfıyla mücadele için eylem planı hazırlamaya başlayacağız. Türkiye öncülük edecek” dedi. G20 ülkelerinin dünya nüfusunun 3’te 2’sini, ticaretin yüzde 75’ini, tarımsal ekonominin yüzde 70’ini oluşturduğuna dikkat çeken Pakdil, “Bu ülkelerin tamamının gıda güvenliği ve israfı ile ilgili inisiyatif alması lazım. 2050’de dünya nüfusunun 9 milyar olacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2015-06-05T10:33:58+00:00Haziran 5th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar