‘Türkiye Toryumla Enerji Sorununu Çözebilir’

Anasayfa://‘Türkiye Toryumla Enerji Sorununu Çözebilir’

‘Türkiye Toryumla Enerji Sorununu Çözebilir’

Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Türkiye’nin toryumla enerjide birçok sorununu çözebileceğini söyledi.

Toryumun nükleer enerjide kullanıldığını, Türkiye’nin de Hindistan’dan sonra dünyanın ikinci büyük rezervine sahip olduğunun tahmin edildiğini kaydeden TOBB Üniversitesi Madde Bilimi ve Nanoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sultansoy şöyle dedi: “Japonya, Hindistan’la işbirliği yapmak istiyor. Benzer bir işbirliği Türkiye ile de yapılabilir. Toryum karşılığında teknoloji alınabilir. Acil somut adımlar atmalıyız.”

Enerjide Dışa Bağımlılığa Son Verilecek

Türkiye Enerji Vakfının “Türkiye’de Toryum: Enerji, Ekonomi ve Siyasette Fırsatlar” başlıklı raporuna göre, toryum teknolojisinin geliştirmesi Türkiye için 4 büyük fırsat üretebilecek.

Türkiye, toryum reaktörleri sayesinde, elektrik üretiminde dışa bağımlılıktan kurtulabilecek, daha güvenli, temiz, ucuz elektrik üretme imkanına kavuşacak ve böylece yüksek enerji ithalatı faturasını azaltabilecek. Ankara merkezli ve resmi dili Türkçe olan bir Uluslararası Toryum Ajansı’nın kurulmasına öncülük edilebilecek.

Toryum teknolojisinin ticarileşmesiyle yüksek teknolojili ürün ve hizmet ihracından kazanç elde edilebilecek. Toryum reaktörlerinin devreye girmesiyle daha çevreci bir elektrik üretim altyapısına sahip olunabilecek ve böylece fosil kaynak kullanımı azaltılabilecek.
İmkansız bir hedef değil

Toryumun, yakın gelecekte nükleer santrallerde kullanılabilme potansiyeli olan bir madde olduğu belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: “Türkiye, kronik enerji problemlerini çözme potansiyeline rağmen, toryum yarışına henüz girmemiştir. Fakat hızlı davranarak, makul bir hedefe odaklanarak ve oluşturacağı toryum stratejisinde adım adım ilerleyerek kendi milli toryum teknolojisini üretmesinin gerekliliği her geçen gün artmaktadır. Türkiye’nin, toryum alanındaki kabiliyetlerini idari, beşeri ve fiziki olmak üzere üç ana sahada geliştirmesiyle, öngörülebilir bir gelecekte kendi milli toryum teknolojisine sahip olması imkansız bir hedef değildir. Milli bir toryum teknolojisine sahip olunması sayesinde Türkiye, yakın gelecekte gerçek bir uluslararası enerji merkezine ve teknoloji ihraç ülkesine dönüşebilir.”

Türkiye İkinci Sırada

Toryum rezervlerine ilişkin değerlendirmelere de yer verilen raporda, “Türkiye’deki rezervlerin tam ve kesin miktarının belirlenmesi için henüz yeterince çalışma yapılmamıştır. MTA’ya göre Türkiye’deki kanıtlanmış toryum rezervi 380 bin tondur. OECD ve UAEA’ya göre ise Türkiye’deki toryum rezervi asgari 744 bin ton olup Türkiye, Hindistan’dan sonra ikinci büyük toryum rezervine sahiptir. Türkiye’deki rezervler, Eskişehir-Sivrihisar, Isparta-Aksu ve Malatya-Hekimhan bölgelerinde yoğunlaşmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-03-27T09:13:34+00:00Mart 23rd, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar