‘Tohumdan Fidana’ Projesi Aksaray’da da Hayat Buldu

Anasayfa:///‘Tohumdan Fidana’ Projesi Aksaray’da da Hayat Buldu

‘Tohumdan Fidana’ Projesi Aksaray’da da Hayat Buldu

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD), Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ve Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği (AKÇED) arasında 19 Mart 2012 tarihinde imzalanan “Tohumdan Fidana” adlı  protokol çerçevesinde tohumdan fidan yetiştiren okullar, öğrenciler ve öğretmenlere dönük ödül töreni gerçekleştirildi.

27.12.2012 tarihinde Belediye Tiyatro salonunda gerçekleştirilen organizasyonda en fazla fidan yetiştirenler dalında birinciliği AK irfan Koleji, en uzun fidan yetiştirenler dalında Piri Mehmet Paşa İlkokulu, en çok fidan yetiştirenler dalında Metropol Koleji birincilik ödülünü alırken, Hasandağı Ortaokulu, Merkez Genç Osman İlkokulu ve Mustafa Yazıcı Ortaokulu da teşekkür belgesi aldı. Fidan yetiştiren her öğrenciye katılım belgesi, dereceye giren öğrencilere özel ödüller ve öğretmenlerine de teşekkür plaketi verildi.

Ağaçlandırmanın öneminden bahseden sinevizyonların olduğu programda AKÇED ve ÇEKÜD’ün tanıtımları ve çevre faaliyetleri anlatıldı. ÇEKÜD İl Temsilcimiz Hasan URAL tarafından Tohumdan Fidana projesinin başlangıcından sonuna kadar  yapılan çalışmalar slaytlar eşliğinde anlatıldı.

Ödül töreninde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Lütfiye DENERİ,  Doğayı tanıyan insanda çevre bilincinin oluştuğunu, çevreye duyarlı nesillerin ise toplumla barışık olduğunu belirterek, proje ile yeşil çevreye karşı bir kampanyada emeği geçenlere teşekkür etti.

AKÇED Başkanı  Ali ÖZLÜK, programın başında yapmış olduğu konuşmada “Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte birinin  yok olduğu düşünülürse yok olan ormanların yerine  ağaç dikeceğiz, dünyada her yıl 16 milyon hektar orman alanı yandığı düşünülürse  ekonomiye dönüşü olmayan orman yangınlarını önlemek için çalışmalar yapacağız, dünyadaki kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa, her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabildiğini bileceğiz ve geri dönüşümü sağlayacağız, yetişmiş bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyorsa yaşamak için ağaç dikeceğiz, ormanlarımızı koruyacağız, kullandığımız ağaç ürünlerinden elde edilen malzemelerde tasarruf yapacağız, geri dönüşümü sağlayacağız. Çünkü Bir yıl içinde, kullandığımız kağıt kartonlar ve ayrıca yaşamsal ihtiyaçlarımız için 7 adet ağacı tüketiyoruz Yani her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz var!” şeklinde konuştu.

Aksaray İl İletişim Danışmanı Erdal DARILAZ tarafından, İl Milli Eğitim Müdüresi Lütfiye DENERİ’ye plaket verildikten sonra program sona erdi.

2014-01-25T10:30:16+00:00Ocak 25th, 2014|Minik Ellerden Büyük İşler Projesi|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar