Spil Dağı Milli Parkı, Orman Köşkleri İle Donatıldı…

Anasayfa://Spil Dağı Milli Parkı, Orman Köşkleri İle Donatıldı…

Spil Dağı Milli Parkı, Orman Köşkleri İle Donatıldı…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Spil Dağı Milli Parkı ziyaretçilerine daha iyi hizmet vermek maksadıyla orman köşkleriyle donatıldı. En kısa sürede ziyaretçilerini ağırlayacak orman köşklerinin isim kaynağı ise Manisa denince ilk akla gelen mesir macunu oldu.

Atalanı ve Karadağ Mevkisi Modern Bir Altyapıya Kavuştu

66 bin 940 dekar büyüklüğündeki Spil Dağı 1968 yılında Milli Park olarak ilan edildi ve 2010 yılında Milli Parkın 900 dekarlık Atalanı ve Karadağ mevkilerinde imar planı yapıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise imar planının olduğu alanı yapımı planlanan üst yapı tesislerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere modern bir alt yapıya kavuşturdu.

42 Orman Köşkü Yapıldı

Tabiata uyumlu olarak üst yapı alanındaki kamp alanında 42 adet orman köşkünün inşa edildiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu köşkleri vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda ve tabiata uygun olarak yaptık. Vatandaşlarımız buralarda tabiat ile konforu bir arada yaşayacaklar” dedi.

Köşkler İsimlerini Mesir Macununun Yapımında Kullanılan Bitki ve Baharatlardan Aldı

Orman köşklerinin 27 adedinin 53 m2 1+1 ve 15 adedinin 70 m2 2+1 özelliğinde olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “ Tıbbi ve aromatik bitkilere verdiğimiz önemden ve Manisa denince ilk akla gelenin mesir macunu olmasından dolayı bu köşklere mesir macununun yapımında kullanılan bitki ve baharatların adlarını verdik” diye konuştu.

Mesir macununun 39 farklı bitki ve baharattan oluştuğundan dolayı 42 orman köşkünden 39’unun ismini buradan aldığını söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, kalan üç köşke de Mesir, Şehzadeler ve Sultan Orman Köşkü isimlerinin verildiğini ifade etti.

Köşklerin Çevre Düzenlemesi İçin İhale Yapıldı

Orman köşklerinin çevre düzenlemelerini oluşturan yürüme yollarının, çocuk oyun guruplarının, çevre aydınlatmalarının, spor aletlerinin, oturma bank ve çardakları ile su havuzunun ihale edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Orman köşklerinin ve günübirlik kullanım alanının işletmesi Manisa Şehzadeler Belediyesi’nce yapılacak. Belediye tarafından tefrişat çalışmalarının bitirilmesine müteakip köşkler misafirlere hizmet vermeye başlayacak.

Köşkler ile Dağ Ortamında Konfor

Spil Dağı Milli Parkı’na gelen ziyaretçilerin hem Spil’in temiz havası ve doğal güzelliklerinden yararlanacağını hem de şehir yaşamının stresini atarak Spil’in kaynak değerlerinin farkına varacağını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “En kısa sürede vatandaşların hizmetine sunulacak orman köşkleri misafirlerin dağ ortamında konforlu bir şekilde zaman geçirmeleri için her türlü imkanı sunuyor. Spil Dağı Milli Parkı’nda yer alan orman köşkleri 7’den 70’e bütün ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve ziyaretçilerin bütün yorgunluklarını atmalarına olanak sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Mesir Macununu Yapımında Kullanılan Bitki ve Baharatlar

Mesir macununun yapımında kullanılan bitki ve baharatlar; Çivit, Çöpiçini, Çörekotu, Darifülfül, Hardal, Havlican, Hıyarşembe, Hindistan cevizi, Kaküle, Kalanga, Karabiber, Karahalile, Karanfil, Kebabiye, Kimyon, Kişniş, Meyan, Mirri safi simari, Portakal, Ravend, Rezene, Sarıhalile, Sinameki, Tarçın çiçeği, Topalak, Udü’lkahr, Vanilya, Yenibahar, Anason, Safran, Zencefil, Zerdeçal, İksir, Tiryak, Sakız, Şeker, Limon tuzu, Kalem-i barit ve Kırım tartarıdır.

 Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-07-13T10:20:57+00:00Temmuz 13th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar