Sosyal yaşamın farkına varan 100 bin genç…

Anasayfa:///Sosyal yaşamın farkına varan 100 bin genç…

Sosyal yaşamın farkına varan 100 bin genç…

ÇEKÜD 1999 yılında İstanbul merkezli kurulmuş bir çevre derneğidir. Misyonumuz bizlere emanet olarak bırakılan çevremizi korumak, canlı cansız tüm çevrenin uyumlu olarak devamını sürdürmek ve maalesef aşırı tüketim hırsı ile son 100 yılda bozulan bu dengenin tekrar dengeye oturtulması için iyileştirme faaliyetlerini sağlamaktır.

Biz çevrenini odak noktasında insanı görüyoruz. Siz yoksanız çevreniz de yok demektir. O halde temel faktör, baş aktör sizsiniz. Bu açıdan “çevre sizsiniz”, “Sen Yoksan Kimse Yok”, “Bir Fidan Borcun Var” gibi kişiye hitap eden sloganları çokça kullanmaya çalışıyoruz.

Biz insanların diğer bütün canlılardan farkı, farklı olduğunun farkında olmasıdır. Eğer bu farkındalığı bilmiyorsa öteki canlılardan farklı olmaz. Tüm canlılar gibi insan da öncelikle beslenebilmeli, hayatını güven altına almalı, daha sonra sosyal bir varlık olarak yaşayabilmelidir. Bütün bunları yapabilmesi için de insanoğlunun dayandığı ortak değerleri olmalı. İnsanoğlunun yaşamına anlam katan bu ortak değerler olmaz ise kaos olur sosyal yaşam sürdürülemez hale gelir. İnsanoğlu da  TV’lerde izlediğimiz vahşi hayatın bir parçası haline gelir.

Her bireyin fiziksel gücüne göre, ekonomik gücüne göre, sayısal gücüne göre bir yaşam alanı olur, ötekini bu alana sokmamak için bir amansız bir mücadele içine girer gider. Oysa biz insan topluluğu yani sosyal birer varlık olarak birlikte yaşamanın, birlikte paylaşmanın, birlikte üretmenin, adaletli bir şekilde birlikte tüketmenin doğru olacağını fark etmiş, fark etmesi gereken canlılarız.

Çağımızda maalesef kendi menfaatleri için bu değerleri unutturarak insanları aşırı tüketime yönlendiren gruplar çevre ve insan arasındaki dengeyi bozmuş bulunuyorlar. Bugün tüm çevre sorunlarının temel nedeni budur, yani bencillik ve aşırı tüketim hırsı. Bir kısım bilim insanı bunu nüfus artışına bağlasa da şu hususa dikkatinizi çekmek isterim ki ABD ve diğer gelişmiş ülkelerin karbon salınımı gelişmekte olan ülkelerin karbon salınımlarının 3-4 katı fazladır.

Gelişmiş ülkelerin su ayak izi, ekolojik ayak izi de aynı şekilde gelişmekte olan ülkelerin 4-5 katı fazladır. Yani az bir grup kendinden 15 kat büyük bir grubun 3-4 katı fazlası bir çevre kirliliği meydana getirmektedir.

Biz bir STK olarak ÇEKÜD olarak bunlara dikkatleri çekmek ve tekrar dengelerin yerine oturtulması için kampanyalar, yarışmalar, basın toplantıları, paneller, sempozyumlar, seminerler, fidan yetiştirme ve fidan dikim çalışmaları yaparak BİR FARKINDALIK, bir bilinç ortaya koymaya çalışıyoruz. Yoksa dikeceğimiz 100 bin fidan,  kurtaracağımız bir birkaç yüz endemik bitki türü, birkaç yüz fok balığı, kelaynak kuşu veya birkaç yüz boz ayı ile hedeflenen noktaya gelinemez ama yüksek çevre ve ahlak  şuuruna erişen  100 bin genç ile istenen noktaya gelinir diye düşünüyoruz.

Size ihtiyacımız var; SİZ ÇEVRESİNİZ, ÇEVRE SİZSİNİZ…

Ümit ederim ki en kısa zamanda www.cekud.org.tr  sitemizi inceler, gönüllümüz olur , bilgi ve görüşlerinizi bizlerle paylaşırsınız. Böylece bizler doğru yolda ilerlediğimizin inancıyla sizlerden de güç alarak yolumuza devam ederiz.

Vural İslam 10 Mayıs 2013

2014-02-01T14:09:53+00:00Şubat 1st, 2014|Yazar : Vural İslam|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar