Prof.Dr. Orhan Kural’dan “Çevre ve İsraf” Semineri

Anasayfa://Prof.Dr. Orhan Kural’dan “Çevre ve İsraf” Semineri

Prof.Dr. Orhan Kural’dan “Çevre ve İsraf” Semineri

ÇEKUD, Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü, Onikişubat İlçesi Belediyesi ve Merdan Ahlak Kültür ve Çevre Derneği işbirliği ile yürütülmekte olan “Sofrada Sıfır Artık Projesi” kapsamında, Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonunda, İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı, Prof.Dr. Orhan KURAL tarafından Çevre ve İsraf konulu seminer verildi.

Seminer,  ÇEKUD Üyesi Hüseyin Yılmaz’ın takdim konuşmasıyla başladı, daha sonra Prof.Dr. Orhan KURAL hoca öğrencilere renkli ve farkındalık oluşturucu bir sunum yaptı. Prof. Kural sunumunda dünyada ve ülkemizde yaşanan tüketim çılgınlığının ve aşırı israfın önemli çevre sorunlarına neden olduğunu ve zaman içerisinde dünyamızın yaşanılamaz hale geleceğini, bu sonda kendisinin olumsuz katkısı olmasın diye bütün dünyayı gezerek farkındalık ve insanların yaşamında olumlu yönde değişim oluşturmaya çalıştığını söyledi. Kendisinin kişisel olarak çevreye ve doğaya verdiği zarara karşılık olarak İstanbul Silivri’de 11 dönümlük bir arazı satın aldığını ve bu alanı ağaçlandırdığını, bu arazide yetişen ürünlerden doğadaki diğer canlıların faydalandığını söyleyerek bireysel ve kurumsal olarak herkesin sorumluluğunun olduğunu ve herkesin üzerine düşeni yapmasını sağlamak için elinden geleni yaptığını söyledi.

Daha sonra, Prof Kural, iki yıl önce yolunun ÇEKUD’le kesiştiğini belirterek “ÇEKUD’un samimi gayretlerini gördüm ve birlikte çalışmaya başladım” dedi. Bu kapsamda değişik illerde “Sofrada sıfır artık” temalı konferanslar verdiğini söyledi. Yaklaşık iki saatlik akıcı bir şekilde devam eden sunumun sonunda sırayla Kahramanmaraş ÇEKUD Gönüllü Temsilcisi Yrd. Doç.Dr. Mehmet PAK ve Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hacı PARLAK, sunumlarından dolayı Prof.Dr. Orhan Kural’a teşekkür ederek, öğrencilerimizde de çevre israf konusunda farkındalık oluşması temennisiyle programı sonlandırdılar.

2015-04-22T17:41:35+00:00Nisan 22nd, 2015|ÇEKUD’den Haber Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar