Orta Karadeniz Sivas’ta toplandı

Anasayfa://Orta Karadeniz Sivas’ta toplandı

Orta Karadeniz Sivas’ta toplandı

http://www.sivastimes.com/haber_detay.asp

1999 yılında çeşitli meslek gruplarından oluşan Çevre Gönüllüleri tarafından İstanbul’da kurulan ve Türkiye genelinde yüzlerce çevre derneği üyesi ve binlerce gönüllüsü bulunan ÇEKÜD (Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği)’ün Orta Karadeniz Bölge toplantısı bu kez Sivas’ta yapıldı. Toplantıya Ordu, Samsun, Amasya, Çorum, Tokat, Sivas illerinde görevli Çeküd Temsilcileri katıldı.

Türkiye genelinde büyük destek gören”SEN YOKSAN KİMSE YOK”, “BİR FİDAN BORCUN VAR” gibi kampanyalarla yüz binlerce fidanı toprakla buluşturan ÇEKÜD, ilimizde de 3 yıldır İlk ve Orta Öğretim Okulları, Sivas AKÇED ve Sivas Belediyesi ile işbirliği içerisinde ağaçlandırma çalışmaları yaparak yaklaşık 30 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Hizmet içi eğitim programı şeklinde tam gün icra edilen toplantıda Temsilcilerin yıllık faaliyetleri ve bölgede yürütülecek Çeküd projeleri istişare edildi. Toplantıda konuşma yapan Çeküd Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz temsilcilere küresel çevre sorunlarını ve bunlardan kurtuluş reçetelerini açıkladı. Sosyal çalışmalarda çevrenin önemi, çevresel etki alanımızın genişletilmesi ve çalışma stratejileri konularında bilgi veren Yorulmaz temsilcilerden gönüllü üye kampanyasına ve Çeküd projelerine destek istedi. Temsilcilerin dünyada olup bitenleri seyreden grup içinde değil olayları planlayan ve yönlendiren grup içinde yer almalarını isteyen Yorulmaz, “ Asıl sorun İsraf ve gösterişe dayalı yaşam tarzımızda gibi gözüküyor. İnsanı sadece maddi yanıyla ele alan, sekülerizm (dünyevileşme), pozitivizm (bilimcilik), hedonizm (zevkçilik) denen ideolojiler bizi üretim ve tüketim makinesi haline getirdi. Günümüzde çok tartışılan nükleer santraller, termik santraller, HES’ler, RES’ler, baz istasyonları, iklim değişikliği hızla artan kirliliğin sebebi değil sonucudur.” dedi.

2014-02-11T11:22:38+00:00Şubat 11th, 2014|Basında ÇEKÜD|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar