Orman Bakanı Fidan Borcunu Ödedi

Anasayfa:///Orman Bakanı Fidan Borcunu Ödedi

Orman Bakanı Fidan Borcunu Ödedi

ÇEKÜD, Orman ve Şu İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sembolik fidan faturası takdim ederek doğaya olan borcunu hatırlattı.

Bir dizi açılış ve etkinlik için Denizli’de bulunan Eroğlu’na konuşmasının sonunda ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz tarafından tüketim faturası kesildi.

ÇEKÜD’ün 2012 yılında başlattığı ‘Bir Fidan Borcun Var’ kampanyası kapsamında kendisine sembolik fatura verilmesi üzerine Bakan Eroğlu, şahsi telefonundan ağaçlandırma kampanyası için SMS göndererek fidan borcunu ödedi.

Hafta sonu Denizli’de yapılan diğer bir etkinlikte ise yüzlerce sedir fidanı dikildi.  Başkarcı Beldesi Ornaz Vadisi’nde Denizli GÜLÇEV ve Orman İşletme Müdürlüğü desteği ile yapılan dikim törenine ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyeleri, Orman İşletme Müdürü İsmail Şahin, Gülçev Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda çevre gönüllüsü katıldı.

Sakarya Üniversitesi Kampüsü Ağaçlandırıldı

ÇEKÜD’ün Sakarya’da, Sakarya Sosyal Gelişim Derneği ile birlikte başlattığı etkinliklerin ilki Sakarya Üniversitesi kampüsünde yapılan ağaçlandırma çalışması ile başladı.

Sakarya Üniversitesi Kampüsü’nde yapılan programa ÇEKÜD Yönetim Kurulu Üyeleri, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih ÜSTEL, ÇEKÜD İl Temsilcisi Prof. Dr. Ahmet ALP, Sakarya Sosyal Gelişim Derneği Üyeleri Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan SEZER, Sakarya Üniversitesinden birçok akademik ve idari personel ile öğrenciler ve çevre gönüllüleri katıldı.

ÇEKÜD İl Temsilcisi Prof. Dr. Ahmet ALP yaptığı açılış konuşmasında; Doğanın bizim hoyratça kullanacağımız, yitik malımız olmadığına dikkat çekerek onun bize bedenimiz gibi, sevdiklerimiz gibi bir emanet olduğunu, emanete sahip çıkmada çevre gönüllülerinin sorumluluğunun daha fazla olduğunu vurguladı.

Üniversite kampüsüne 430 adet çınar fidanı olmak üzere Sakarya’da bulunan 22 ilköğretim okulunun bahçelerine binlerce fidan kazandırdıklarını  belirten Prof. Dr. ALP konuşmasını ağaçlandırma çalışmasına destek veren başta Rektörlük olmak üzere ilgili tüm birimlere, ÇEKÜD’e, Sakarya Sosyal Gelişim Derneğine ve organizasyonda görev üstlenen çevre dostlarına teşekkür ederek tamamladı.

Bin Kocaman Yürekten Bin Fidan

ÇEKÜD, Çekmeköy Ağaçlandırma Alanında yapılan diğer bir etkinlikte Ümraniye Kâzım Karabekir İlköğretim Okulu ile birlikte bin fidanı toprakla buluşturdu.

Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Saadettin GÜL, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman YORULMAZ ve Kâzım Karabekir İlköğretim Okulu Müdürü Yalçın UZUNHASAN’nın kısa birer konuşma yaptıkları dikim programına Ümraniye İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Alemdağ Orman İşletme Şefi, Ümraniye ve Çekmeköy Belediye yetkilileri, Kâzım Karabekir İlköğretim Okulu idarecileri, okul öğretmenleri,  öğrenciler ve veliler katıldı.

Kâzım Karabekir İlköğretim Okulu ayrıca ÇEKÜD’ün Tohumdan Fidana Projesine de 100 öğrenci ile destek verdi.

Tohumdan Fidana Projesine Anadolu’da ilgi büyük

ÇEKÜD’ün başlattığı Tohumdan Fidana projesi Ankara ve Aksaray’dan sonra Konya ve Burdur’a da ulaştı.  Konya’da, ÇEKÜD, AKÇED ve Özel Envar İlköğretim okulu ve Lisesi işbirliği ile başlatılan “Tohumdan Fidana” uygulamasına 300 öğrenci katıldı.

ÇEKÜD İl Temsilcisi Ali DOĞAN tarafından verilen çevre eğitiminin  ardından, öğrencilere toros sediri içeren tohum seti dağıtılarak uygulama şekli anlatıldı.

Burdur Bucak ilçesinde, Bucak Hayat Sosyal Gelişim Derneği – HASGED işbirliği ile başlatılan diğer bir projeye Bucak Orman İşletme Müdürlüğü, Bucak Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü destek verdi.

Farklı okullardan 190 öğrenciye dağıtılan fıstık çamı tohum setleri ardından, Orman Işletme Müdürlüğü uzmanları tarafından fıstık çamının yetişme koşulları, fidelerin bakımı, ormanların önemi ve korunması ile ilgili bilgiler verildi.

ÇEKÜD İl temsilcisi Üzeyir AÇIKGÖZ  etkinlik vesilesiyle yaptığı konuşmada, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak, öğrencilerin kendi elleriyle yetiştirdikleri fidanları, kendi elleriyle toprağa dikmelerini sağlayarak çevre duyarlılıklarını pekiştirmek, küresel ısınmaya karşı en etkili önlem olan ağaçlandırmanın yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla yola çıktıklarını ifade etti.

2014-01-27T17:05:24+00:00Ocak 27th, 2014|2012- 2013 Bir Fidan Borcun Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar