Kur’an Sevdalıları Ödüllerini Aldı

Anasayfa://Kur’an Sevdalıları Ödüllerini Aldı

Kur’an Sevdalıları Ödüllerini Aldı

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu’nun Türkiye genelinde ve online olarak 61 ülkede gerçekleştirdiği Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının ikincisi olan “Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması”nın Türkiye geneli ödülleri, İstanbul’da ve yurdun dört bir yanında düzenlenen özel programlarla sahiplerine takdim edildi.

126 cezaevinden yarışmaya başvuran 2 bin 484 mahkûmdan biri Türkiye dördüncüsü olurken, 8’i il birincisi, 7’si il ikincisi, 6’sı da il üçüncüsü oldu.

Kur’an-ı Kerimi okumaya ve anlamaya teşvik eden yarışmaya başvuranların yüzde 63.8’i 20 yaş altı gençlerden geldi.

Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması, KAB Platformu ve Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün yanı sıra Türkiye genelinde faaliyet gösteren 85 proje ortağı kulüple birlikte organize edildi.

61 ülkeden katılımla rekor başvuru

61 farklı ülkeden 174 bin 399 kişinin müracaat ettiği yarışma için Türkiye’deki 81 ilin tamamı ile 920 ilçeden kayıt alındı. Yurtdışından iştirak eden 4 bin 95 kayıtlı yarışmacı için online sınav yapıldı.

Sınavlar, Türkiye genelindeki 843 okulun 7 bin 891 sınıfında 10 bin 737 gözetmen eşliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye genelinin yanı sıra 76 il ve 20 ilçede de ayrı ayrı ödül törenleri düzenlenen yarışma, ortaokul, lise, yetişkinler, din görevlileri ve online olmak üzere 5 ana kategoride yapıldı.

Gençler, hanımlar ve mahkûmlar…

Kur’an-ı Kerimi okumaya ve anlamaya teşvik eden yarışmaya başvuranların, yüzde 30.3’ünün 14 yaş ve altı ve yüzde 33.5’inin ise 14-19 yaş arası olmak üzere yüzde 63.8’inin 20 yaş altından gelmesi dikkat çekti. Yarışmaya erkeklere nazaran hanımlar yüzde 60’lık oranla daha fazla rağbet gösterdi. Türkiye’nin 126 cezaevinden yarışmaya 2 bin 484 mahkûmun başvurması da dikkat çekti.

13 Nisan 2014 Pazar günü saat 20.00’de Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve sunuculuğunu Derda Yasir Yenal’ın yaptığı ödül töreni, Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Hafız Erhan Mete’nin Kur’an’ı Kerim Tilaveti ile başladı, Aziz Mahmud Hüdayi Camii İmam Hatibi Hafız Mustafa Efe’nin okuduğu Kur’an’ı Kerim Meali ile sürdü.

Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk ile Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu Başkanı Abdurrahman Katlan’ın selamlama konuşmalarının ardından, ödül törenine katılanların akıllı telefonlarıyla katılıp birincinin tablet bilgisayar, ikincinin akıllı telefon, üçüncünün ise MP3 player kazandığı “online mini sınav” gerçekleştirildi.

Gecenin heyecanla beklenen ödül töreni bölümünde ise A, B, C ve D kategorilerinde ilk 10’a girenler açıklandı ve dereceye girenlere umre, nakit ödül, tablet bilgisayar, MP3 player gibi çeşitli ödüller takdim edildi.

Birinciler arasından iki kişiye, ikinciler arasından bir kişiye ve üçüncüler arasından bir kişiye çekilişle umre ödülleri verildi.

İlahi mesaja ilgi artıyor

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından yapılan açıklamada, “Yarışmayla Kur’an’ın hayatın her anında kullar için en önemli rehber olduğunu hatırlatmayı ve Kur’an’ı anlayarak okuma konusunda toplumun geniş kesimlerinde farkındalık oluşturmayı hedefledik. Başvuru sayısının 174 bini geçmesi, iyi anlatıldığında ilahi mesaja olan ilginin artacağını göstermektedir. Bu yarışma, Türkiye genelinde yapılan resmi sınavlar haricinde, en fazla katılımın gerçekleştiği yarışma oldu. 61 ülkeden katılımcının aynı anda yarıştığı bir yarışmaydı. 20 yaşın altındaki gençlerin ve cezaevindekilerin yoğun ilgi göstermesi sevindirici bir gelişmedir.  KAB Platformu’nun 6 yıl önce yaptırdığı bir ankete  Türkiye’de ilahi mesajı önemseyip Kur’an-ı Kerim’in baştan sona mealini okuyanların oranı yüzde 5’i geçmemekteydi. Şimdi bu oranın birkaç kat arttığını gözlemleyebiliyoruz. İlgi gösteren herkese teşekkür ederiz” denildi.

Türkiye’nin diğer illerinde gerçekleşen bazı programlar ise şöyle:

Afyonkarahisar’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Afyonkarahisar Necat Gençlik ve Spor Kulübü tarafından yapılan Ufka Yolculuk Yarışmalarının ikincisi olan Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışmasının Afyonkarahisar ödül töreni yoğun bir katılımla Afyon Lisesi Konferans Salonunda icra edildi.

Afyonkarahisar’da 2000’i aşkın kişinin katılımıyla 9 ilçe ve 16 sınav merkezinde yapılan yarışma sınavının ödül töreninde, 3 kategoride dereceye girenlere para ödüllerinin yanısıra sınava katılan 20 kişiye de çekilişle altın hediye edildi.

Törene katılan Afyonkarahisar Müftüsü Burhan İşliyen, “Değişimin kodları, Hira” konulu bir konferans verdi. Müftü Burhan İşliyen, bu organizasyonda emeği geçen Necat Gençlik ve Spor Kulübü yetkililerine teşekkür etti. Kulüp Başkanı Dilaver Kayacan tarafından, Müftü Burhan İşliyen’e plaket takdim edildi.

Ödül töreninde, Kur’an-ı Kerim’in okunması, anlaşılması ve hayata tatbik edilmesiyle ilgili üç kısa film de izleyicilere gösterildi. Ödül töreninde, dereceye girenlere ödül çeklerini Necat Gençlik izcileri takdim etti.

Afyonkarahisar’da ilk defa böyle farklı ve değişik bir organizasyona şahit olduklarını belirten izleyiciler, program sonunda kulüp yetkililerine teşekkür ettiler.

Ceyhan’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Ceyhun Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü tarafından 15 Nisan 2014 salı günü kulüp salonunda düzenlenen programa çok sayıda davetli katıldı.

Merkez Camii müezzini Ahmet Kuzu’nun Kur’an’ı Kerim tilaveti ve Helvacılar Camii imam hatipi Halil Karabatak’ın meal okumasıyla başlayan program, tanıtıcı ve eğitici sinevizyonlarla devam etti.

Ceyhan’dan 500, dünya genelinde ise 174.399 kişinin başvurduğu yarışmanın A, B ve C kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.

Sivas’ta Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Sivas Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü (SİZDER)tarafından 13 Nisan 2014 pazar günü 20.00’da Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen program, Ulu Camii İmam Hatibi Erdal Karatepe’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Program,Zinde Sosyal Gelişim Derneği Sivas İl Temsilcisi Ahmet Bal’ın selamlama konuşması ile devam etti. Ahmet Bal konuşmasında; “Yarışmanın kaybedenin olmadığını ve bu sayede birçok kişiye Kur’an-ı Kerim mealinin okunmasını sağladıklarını, Kuran-ı Kerim mealini herkesin okuması ve bilmesi gerektiğini, bu ve benzer çalışmaların öğretici etkinlikler olduğunu” söyledi.

Selamlama konuşmasının ardından, tasavvuf müziği sanatçısı Yusuf Karagöz’ün verdiği konser geceye renk kattı.

Tüm Türkiye’de ve 61 ülkede toplam 174.399 yarışmacının kayıt yaptırdığı yarışmada Sivas’ta yarışmaya 4.660 kişi kayıt yaptırmıştı.Ayrıca Sivas’tan yarışmaya katılan yarışmacılardan; B kategorisinde Türkiye 2.liği, A kategorisinde Türkiye 5.liği ve C kategorisinde Türkiye 10.luğu gibi dereceler alan yarışmacılar Sivas’ın gururu oldular.

Konya’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu’nun Türkiye genelinde ve online olarak dünyanın her yerinde gerçekleştirdiği “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları (2) Kur’an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması’nda”, Konya’da dereceye girenlerin ödülleri törenle dağıtıldı.

Erdemli Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü tarafından 11 Nisan 2014 cuma günü Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda gerçekleşen programda salonun tamamen dolduğu gözlendi.

NEÜ İlahiyat Fakültesi Kıraat İlmi Hocası Yrd. Doç. Dr. Ali Çiftci ile Dünya Kur’an-ı Kerim okuma birincileri, İshak Danış ve Bünyamin Topçuoğlu tilavetleri ile başlayan programda Mustafa Demirci’nin tasavvuf musiki konseri ile geceye renk kattı.

Yarışmacılar Konya il sıralamalarını da heyecan ile sahnede öğrenerek, ödüllerini ilim adamları ve yöneticilerden aldılar. Üç farklı yaş gurubunun ilk 10 sıralamasına giren toplam 30 yarışmacıya para ve altın ile ödüllerini; Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Gürbilek, İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Orhan Çeker, Selçuklu Belediyesi Başkan vekili Faruk Ulular, Selçuklu Müftüsü Ali Okutan, Konya İl Müftü Vekili İbrahim Çakıl ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’den aldılar.

Siirt’te Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Siirt İlim ve Çevre, Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü tarafından 11 Nisan 2014 Cuma günü Siirt İlim Yayma Cemiyeti Konferans Salonunda düzenlenen programa Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, İlahiyat Fakültesi Dekanı Cemalettin Erdemci, İl Milli Eğitim Müdürü İrfan Sağlam, İl Dernekler Müdürü Celalettin Akta ve çok sayıda davetli katıldı.

Siirt İlim ve Çevre, Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı A. Hamdi Bener’in selamlama konuşmasıyla başlayan program, Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Cemalettin Erdemci’nin “Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak” konulu konferansıyla devam etti.

Yarışmanın A, B ve C kategorilerinde dereceye girenlere ödüllerin dağıtılmasıyla program sona erdi.

Hakkari ve Yüksekova’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Törenleri

Van Bilgi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından 10 Nisan 2014 Perşembe günü Hakkari Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Yüksekova Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonlarında ayrı ayrı yapıldı.

Programlarda Yrd. Doç. Dr. Latif Bakış, “Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak”, “Kritik Analitik Düşünmek” konulu konferanslar sundu.

Yarışmada A, B ve C kategorilerinde birinci olanlara çeyrek altın, ikinci ve üçüncü olanlara ise kitap setleri dağıtıldı.

Bilgi Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Yertürk programlar sonrası yaptığı açıklamada “ Kaybedeni olmayan bu yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyor, katkı sağlayan gönüllülerimize teşekkür ediyorum “ dedi.

Çankırı’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Çankırı Serhat Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından 11 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 20:30 da Çankırı Yunus Avm Düğün Salonunda program düzenlendi.

Programda, yarışmanın A, B, ve C kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.

Slayt gösterileri ve “Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak” konulu konferansın da olduğu programda konuşan Serhat Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Şahin Gülemoğlu; “ Çankırı merkez, ilçelerimiz Orta ve Çerkeş olmak üzerek üç okulda 534 kişinin başvurusuyla sınavımızı gerçeleştirdik. Güzel bir katılım ve manevi bir atmosferle gerçekleşen programımıza katkıları olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Ordu’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Ordu İdeal Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından 12 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 14:00 te Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda program düzenlendi.

Ordu İlinden 3750 kişinin müracaatıyla, 11 ilçenin 15 okulunda ve Efirli Ceza Evinde üç kategoride sınav yapıldı. A kategorisi 14 yaş altı, B kategorisi 14-19 yaş ve C kategorisi 19 yaş üstü. Ayrıca din görevlileri ve İlahiyat mezunları da D ve E kategorisinde katıldılar.

A, B, ve C kategorilerinin 1. si 1000 TL, 2. si 750 TL ve 3. sü 500 TL ile ödüllendirildi.

C kategorisi 1. ve 2. leri Ordu Efirli cezaevinden çıktı.

Ağrı’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Yarışmaya Ağrı’dan, 27’ si cezaevinden olmak üzere 2928 kişi kayıt yaptırmıştı.

Ağrı Eğitim Çevre Gençlik ve Spor Kulübü (AĞÇED) tarafından 12 Nisan 2014 Cumartesi Günü 14.00’da Nezahat Çeçen Konferans Salonunda gerçekleştirilen program Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğretim Üyesi Hafız İbrahim Tetik’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

A, B ve C kategorilerinde dereceye girenlerin ödülleri törenle takdim edilmesiyle tamamlanan program sonrası AĞÇED tarafından yapılan açıklamada; “Bu hayırlı işimizde bizleri yalnız bırakmayan, sürecin başından itibaren desteklerini esirgemeyen sponsorlarımıza teşekkür ederiz. Ufukta güzelliklerde ve cennette buluşmak dileğiyle, teşekkürler Ağrı” denildi.

Zonguldak’ta Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Civa Gençlik, İzcilik ve Spor Kulübü tarafından Zonguldak Belediyesi Nikah Salonunda düzenlenen programa törene çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Harun Savut’un konuşmasıyla devam etti.

A, B ve C kategorilerinde dereceye girenlere ödüllerin verilmesiyle tamamlanan program sonunda Civa Gençlik, İzcilik ve Spor Kulübü’nden yapılan açıklamada; “ Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları, şehrimizde tanınmış ve benimsenmiştir. Halkımız şimdiden yeni yarışmanın konusunu beklemekte ve bu hayırlı çalışmaların şehrimize büyük katkılarının olduğunu düşünmektedir” denildi.

Aksaray’da Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni

Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği (AKÇED) tarafından 10 Nisan 2014’te Aksaray Belediyesi Tiyatro Salonundaki törene çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu Aksaray Temsilcisi Hikmet Okşaş’ın konuşmasıyla devam etti. İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şen’in sunumu ile süren programda yarışmada dereceye giren 30 kişiye ödülleri verildi.

 

Kaynak : AKRA FM
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-17T09:51:50+00:00Nisan 17th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar