Kırıkkale Sofrada Sıfır Artık Eğitimleri Başladı

Anasayfa://Kırıkkale Sofrada Sıfır Artık Eğitimleri Başladı

Kırıkkale Sofrada Sıfır Artık Eğitimleri Başladı

Kırıkkale merkez Şeyh Edebali İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) tarafından “Sofrada Sıfır Artık” konulu seminer verildi

Okulun konferans salonunda verilen seminere Okul Müdürü Hakkı Yaman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ÇEKUD Kırıkkale Gönüllü İl Temsilcisi Atilla Dulkadir, seminerde yaptığı konuşmada bilgisizce ve yanlış uygulamalar nedeniyle binlerce gıdanın çöpe atıldığını söyledi.

Kentte okul ve kurumlarda gıdaların israf edilmesinin önüne geçmek amacıyla çeşitli eğitim faaliyetlerine başladıklarını ifade eden Dulkadir, özellikle okullarda öğrencilerde israf bilincini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Seminerde ÇEKUD gönüllüsü İlhan Kartal da, yapılan israflar nedeniyle doğanın dengesinin bozulduğunu söyledi.

ÇEKUD olarak hedeflerinin dünyadaki 8 milyar insan olduğunu anlatan Kartal, şöyle konuştu:

“Doğa ile insan arasında bozulan dengenin yeniden tesisi amacıyla tüm varlıkların varoluş gayesine uygun, toplumda çevre ve ahlak bilincini artırarak, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşmasına katkı sağlamak istiyoruz. Gelecek nesillere israfı anlatmak ve öğrencileri daha küçük yaşlarda bilinçlendirmek ise en büyük hedeflerimizden biridir. Toplumda her birey farklı alanlarda israfa neden olmaktadır. Eğitimsizlik, düşük kalite, lüks hayat anlayışı, modanın ihtiyaçların önüne geçmesi, gereksiz olan şeylerin ihtiyaç olarak algılanması, yanlış reklamlar ve daha birçok unsurlar maalesef bir şekilde israfa zemin hazırlamaktadır.”

 

Seminer, öğrencilerin çeşitli konularla ilgili soruların cevaplandırılmasının ardından son buldu.

 

2015-04-10T15:36:56+00:00Nisan 10th, 2015|Sofrada Sıfır Artık|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar