Su Kadar Aziz Olun

Sevgili Çevre Gönüllüsü,

Su hayattır diye başlayan pek çok söz okuyup yazmışsınızdır, su gibi aziz ol hitabına da mazhar olmuşsunuzdur elbette. Suyu ikramların en yüceleri arasında sayan atalarımızın bir şey istemeyenlere su ikramını gözlemişsinizdir sanırım. Su membaından akarken ne de güzel söyleşir, insanı alır bir yerlere götürür değil mi? Su olan mekanlar yeşildir ve yeşil, mavi tonlarının insanı nasıl dinlendirdiğine tanık olursunuz. Susayan dudakların hararetini sudan başkası asla gidermez. Kirlenen bedenleri sudan başkası asla temizleyemez. Suyla destanlar da yazılmıştır, su nimetinin hikmetini saymakla bitmez. Afrika’da su temin etmek için her gün kilometrelerce gidenleri TV den görürsünüz. Şükredersiniz.

Bugün dünya su günü olup, sizlerin bu özel günde suya dikkatlerinizi çekmek istedim. Bir damla sudan yaratılmış insanın bedeninin, dünyanın çoğunun sudan oluştuğunu da unutmamak, sınırsız gibi gözüken ancak, bir damlasının yokluğunda ne kadar önemli olduğunu susuz iken bildiğimiz suyun kıymetini bilmek, damlasını dahi boşa akıtmamak şuurunda olmak dileğiyle, suya muhtaç toprakların, suya hasret ağızların suyla kavuşması, içilebilir su kaynaklarımızın korunmasına özel önemin verilmesi ümidi ile.

Su kadar Aziz olun,

22.03.2013

Prof. Dr. Ahmet ALP

ÇEKÜD Sakarya Temsilcisi

29 görüntülenme
Eklenme Tarihi:4 Şubat 2014

1 yorum

  1. Cemile Barışan diyor ki:

    her gün su günü olsun..; teşekkürler, kaleminize sağlık!

    bir su medeniyetiydi köklerimiz, de diyebiliriz; mühim bir köşesinde suya kaside yazılmış bir medeniyetin çocuklarıyız çünki, torunlarıyız… nasıl bu kadar hoyrat olduk?

    hem su ne de çok şey ifade eder aslında, yalnızca en güzel içecek olmakla kalmaz… imgelem için de azizdir su..!

    bir dua niyetine: doğaya saygılı, doğaya sevgili olarak, Mevlâ nasip etsin, oldurarak..; su gibi aziz olalım vesselam