Hava Kirliliğini Akıllı Şehirler Önleyebilir  

Anasayfa://Hava Kirliliğini Akıllı Şehirler Önleyebilir  

Hava Kirliliğini Akıllı Şehirler Önleyebilir  

Çağımızın en büyük sorunlarından hava kirliliğinin yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle Türkiye’de her yıl ortalama 28 bin kişi yaşamını yitiriyor. Geçtiğimiz yıl trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 500’ü bulurken hava kirliliğinin trafik kazalarından 4 kat daha tehlikeli olduğu göze çarpıyor.

Uzmanlar hava kirliliğinin KOAH, astım, akciğer kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu vurguluyor. Hava kirliliğine karşı en belirgin çözüm olarak ise akıllı şehirler gösteriliyor. Trafikteki yoğunluğunu azaltacak sinyalizasyon sistemleri, toplu taşımanın hidrojen bazlı çalışan araçlarla sağlanması hava kirliliğine direkt olarak etki edecek akıllı şehir uygulamaları arasında yer alıyor.

Türkiye’de 81 ilde hava kalitesi izleme istasyonları bulunuyor. Ancak bu istasyonların tümü aynı parametrelerle ölçüm yapmıyor. Bu istasyonlardan alınan verilerin yetersiz olması, kirlilik düzeyinin eksik ölçülmesine ve önemli sağlık sorunlarına yol açıyor. Hedefe ulaşma yolunda önem verilen konulardan biri olan Akıllı Şehirler uygulamaları ile birkaç yıl içinde bu soruna teknolojik ve yenilikçi çözümler üretilmiş olacak.

Kömür ve petrol gibi karbon salınımı yüksek fosil yakıtlar yerine çevre dostu jeotermal, güneş ve rüzgâr gibi enerji kaynaklarının ülke genelinde yaygın olarak kullanılması hava kirliliğini önleyeyecek çözümler arasında yer alıyor.

Hava kirliliğini önleyici akıllı şehir uygulamaları Barselona, Kopenhag, Viyana ve Toronto gibi şehirlerde hayata geçirildi. Solar termik enerji tüketimi, şehir ulaşımında yüzde 40’a varan bisiklet kullanımı, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, trafik sıkışıklığı verileri dikkate alınarak uygulanan trafik vergisi ve çöp kamyonlarının doğalgazla çalıştırılması gibi uygulamaların tamamı hava kirliliğini önlemek üzere geliştirildi.

Karaman ve Gaziantep ‘Akıllı Şehir’ oldu

Türkiye; Gaziantep ve Karaman ile birlikte Akıllı Şehir konseptiyle tanıştı. Akıllı Şehirler; başta daha temiz bir çevre yaşamı olmak üzere şehir operasyonlarının daha verimli yapılmasını, yakıt ve enerji tasarrufu yapılmasını, trafikte bekleme süresinin azalmasını, şehir bilgilerine kolayca ulaşılabilmeyi ve doğal afetlerden daha az etkilenilmesini sağlıyor.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2017-02-06T08:39:01+00:00Şubat 6th, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar