Hava Kirliliğine Karşı ‘Orman Kuleler’ Geliyor

Anasayfa://Hava Kirliliğine Karşı ‘Orman Kuleler’ Geliyor

Hava Kirliliğine Karşı ‘Orman Kuleler’ Geliyor

İtalya’nın Milano kentinde şehirdeki hava kirliliğine karşı “orman kuleler” inşa ediliyor. 2015’de bitecek kulelerde 730 ağaç, 5000 bodur ağaç ve 11 bin yer bitkisi kullanılacak.

İtalya’nın Milano kentinde dünyanın ilk “orman kuleleri” yapılıyor. Milano’da inşa edilen yeni gökdelenler, ormanları gökyüzüne taşıyacak.

“Bosco Verticale” (Dikey Orman) adlı yeşil gökdelenler, 27 katlı iki kuleden oluşacak. Bir hektarlık orman arazisiyle aynı sayıda ağaca ev sahipliği yapacak ikiz kulelerde 730 ağaç, 5000 bodur ağaç ve 11 bin yer bitkisi kullanılacak. Projenin başında yer alan mimar Michele Brunello, dünyada eşi benzeri olmayan orman evlerin tasarım süreci için “Manzarayı içine alan, onun için ev haline gelen bir bina yaratmak istedik” dedi.

DAİRELER 1.9 MİLYON EURO’YA SATILACAK

“Orman Kuleleri” fikrini yerel bir ağaç dikme çalışması sırasında düşündüğünü söyleyen Brunello, “Bitki örtüsüyle birleşik bir bina inşa etmeyi düşündük,” diye konuştu. Büyük şehir merkezlerinde arazinin kıymetli olması nedeniyle böyle bir girişim başlattıklarını söyleyen Brunello, “Bu daha önce yapılan her şeyden farklı” dedi.

Brunello, orman kulelerin trafik nedeniyle oluşan kirli havayı temizleyeceği, Akdeniz güneşinin yakıcılığını hafifleteceği ve renkli ve doğal bir yaşam alanı sunacağını da vurguladı. Apartman kompleksinde 637 bin Euro’luk (1 milyon 575 bin TL) 80 metrekare dairelerden, 1.9 milyon Euro (4.7 milyon TL) fiyatlı 200 metrekarelik çatı katı dairelere kadar pek çok seçenek bulunacak.

Şehrin kirlilik ve karmaşasından kaçmak isteyen Milanolular, dairelerini aralarında yaşamak istedikleri ağaç ve bitki türlerine göre seçebilecek. Orman kulelerin 2015’nin sonunda bitmesi bekleniyor.

 

Kaynak :  HABERTÜRK
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır. 

2014-11-20T10:54:18+00:00Kasım 19th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar