Hatay’lılar Fidan Borcunu Ödedi

Anasayfa:///Hatay’lılar Fidan Borcunu Ödedi

Hatay’lılar Fidan Borcunu Ödedi

Hatay Kaşifan Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü; Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD),İskenderun Ahlak, Kültür ve Çevre Derneği işbirliği ile Hatay/İskenderun Şahin tepesinde 1000 adet fıstık çamı ve 500 adet defne fidanı toprakla buluşturdu.

Düzenlenen programda AKÇEV (İskenderun Ahlak Kültür ve Çevre Derneği) başkanı Oktay ÇOLAK, 2012 yılında Hatay’da çok fazla orman yangını çıktığını belirterek: “Bu etkinlik, yanan ve yok olan ormanların yeniden ihyası için karınca misali yangına su taşıma gayretimizin küçük bir göstergesidir. ”dedi.

Hatay Kaşifan Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Derneği Başkanı Talip YALÇIN konuşmasında kulüp olarak yapmakta oldukları izcilik ve çevre etkinliklerinden bahsederek yer yıl ÇEKÜD ile ortaklaşa ağaç dikim şenlikleri gerçekleştirdiklerini ve binlerce fidanı toprakla buluşturduklarını ifade etti.

Fidan dikim şenliğine İstanbul’dan katılan ÇEKÜD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) Başkan yardımcısı Vural İSLAM yaptığı konuşmada, çevre sorunlarının çözümünde sade yaşam tarzı ve kanaat anlayışını benimseyip bu durumu ahlaki yaşam felsefesi haline getirmek gerektiğini ifade etti. Suriye’deki savaşın bir an önce bitmesini diliyoruz. Savaş sebebiyle bilerek bilmeyerek büyük orman yangınları çıkarılmış, akciğerlerimiz büyük yara almıştır. Bu ormanları yakanlar sadece bizim değil, kendi çocuklarının ve torunlarının akciğerlerini yaktığının farkında olmayacak kadar hırs ve gaflet içerisindedir.” Dedi. Vural İSLAM konuşmasının devamında: “Dikim etkinliğine destek veren Kaşifan Gençlik ve İskenderun AKÇEV derneklerine, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü personeline; programa maddi desteklerini esirgemeyen Beyza Piliç ve Hatay Manşet Gazetesine; etkinliğe iştirak eden Sivil Toplum Kuruluşları Adana / Keşşaf Gençlik, Ceyhan / Ceyhun Gençlik Kulüplerine, Belen Belediyespor İzcilerine, basın mensupları ve katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Törenin sonunda Belen Orman İşletme Şefi Mehmet BAŞARAN’a etkinliğe katkılarından dolayı plaket takdim edildi. Plaketini ÇEKÜD Başkan Yardımcısı Vural İSLAM’ın elinden alan Başaran ÇEKÜD’ün faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Törenin ardından Fidan dikim alanına geçilerek 1500 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Fidan Dikim Şenliğine katılan çevre gönüllülerine Beyza Piliç sponsorluğunda ekmek arası köfte ve ayran ikram edildi.

 

2014-01-31T11:44:48+00:00Ocak 31st, 2014|2012- 2013 Bir Fidan Borcun Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar