Düzenli Egzersiz ‘Beyni Güçlendiriyor’

Anasayfa://Düzenli Egzersiz ‘Beyni Güçlendiriyor’

Düzenli Egzersiz ‘Beyni Güçlendiriyor’

Yapılan bir araştırmaya göre 20’li yaşlarda yapılan egzersizin, orta yaşlarda beynin korunmasına yardımcı olduğu belirlendi.      

Koşu, yüzme ve bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizlerinin, 20 yıllık dönemde düşünme yetilerini ve hafızayı güçlendirdiği ortaya çıktı.

Bilim insanları, Neurology adlı dergide yayımlanan araştırmayla, kalp sağlığının beyin sağlığına da olumlu etkileri olduğu bilgisinin yeni kanıtlarla sağlamlaştığını söylüyor.

Kardiyo egzersizleri, spor yaparken vücudun oksijeni ne kadar iyi emdiği ve bu oksijenin ne kadarının iletildiğini ölçen bir yöntem.

Minneapolis’teki Minnesota Üniversitesi araştırmacıları, ortalama 25 yaşlarındaki yaklaşık 3 bin sağlıklı kişiyi inceledi.

Araştırmanın ilk yılında koşu bandı üzerinde kardiyovasküler egzersiz testinden geçen üç bin kişiye, aynı test 20 yıl sonra tekrar uygulandı.

Deneye katılanlardan, yorgun düşenlerden, nefesleri kesilene kadar koşmaları istendi.

Araştırma başladıktan 25 yıl sonra yapılan kognitif testlerde, deneye katılanların hafıza ve düşünce yetileri incelendi.

Koşu bandı üzerinde daha uzun süre koşanların, 25 yıl sonra hafıza ve düşünce yetenekleri deneylerinde daha iyi bir performans gösterdiği anlaşıldı.

 

Kaynak : Milliyet
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-10T18:10:14+00:00Nisan 10th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar