Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı: Paris Konferansının Olumlu Sonuçlanacağına İnanıyorum

Anasayfa://Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı: Paris Konferansının Olumlu Sonuçlanacağına İnanıyorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı: Paris Konferansının Olumlu Sonuçlanacağına İnanıyorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, ‘Türkiye için en iyi sonucu verecek bir anlaşma metnine imza atmayı hedefliyoruz’ dedi.

PARİS

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Paris’te düzenlenen BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP21) olumlu sonuçlanacağına inandığını belirterek, “Türkiye için en iyi sonucu verecek bir anlaşma metnine imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

COP21 için Paris’te bulunan Bakan Sarı, AA muhabirinin müzakerelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Paris’teki müzakerelere son iki gün boyunca katıldığını ve 11 ayrı ülkeden muhataplarıyla ikili görüşmeler yaptığını ifade eden Bakan Sarı, muhataplarıyla Türkiye’nin iklim değişikliği konferansından beklentilerini ve bu konudaki sorumluluklarıyla ilgili düşüncelerini paylaştığını ve görüşmelerin çok verimli geçtiğini söyledi.

Konferansın bütün ülkelerin önemsediği bir konuda yürütüldüğüne işaret eden Sarı, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz iklim değişikliği küresel anlamda bütün dünyayı ilgilendiriyor. Paris konferansı öncesinde de 186 ülkenin, Türkiye de bunlara dahil, ulusal katkılarını sunmuş olmaları, Paris’te olası bir anlaşmanın çıkacağı noktasında bir ipucu verdi. Biz de Türkiye olarak bu anlaşmada hangi konumda olduğumuzu ve bu anlaşmadan neler beklediğimizi çok açık bir ifadeyle yaptığımız görüşmelerde sunduk.”

Türkiye’nin çok yoğun müzakereler yürüttüğünü, Türk müzakerecilerin her paragrafın her cümlesini, her kelimesini irdelediklerini ifade eden Sarı, “Sadece Türkiye’nin değil, bütün dünya ülkelerinin ortak çıkarlarının korunduğu bir anlaşmanın Paris’ten çıkmasını bekliyoruz. Biz bu anlaşmanın adil, dinamik ve şeffaf olmasını bekliyoruz. Paris konferansı büyük bir ihtimalle bu noktada bir anlaşmayla sonuçlanacak, temayül o yönde gidiyor çünkü” diye konuştu.  Sarı, “İklim konferansına verdiğimiz önemi daha da vurgulamak için özellikle Türkiye olarak, 26. taraflar konferansına ev sahipliği yapmak istediğimizi belirttik” dedi.

Türkiye’nin iklim değişikliğini çok ciddiye alan bir ülke olduğuna ve sorumluluklarının farkında olduğuna işaret eden Sarı, “Paris konferansının olumlu sonuçlanacağına inanıyorum. Bakanlık nezdinde de diğer ilgili bakanlıklarımızla da sürekli istişare halindeyiz. Türkiye için en iyi sonucu verecek bir anlaşma metnine imza atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak :AA

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-12-16T09:02:18+00:00Aralık 16th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar