Biyo Kaçakçılık için Tedbir Alınmalı

Anasayfa://Biyo Kaçakçılık için Tedbir Alınmalı

Biyo Kaçakçılık için Tedbir Alınmalı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nazmi Polat, biyo çeşitliliği korumak için gümrüklerde biyolog bulundurulması gerektiğini söyledi.

Bir ülkenin geleceğine sahip çıkmak o ülkede bulunan canlı çeşitlerine sahip çıkmakla eş değer olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nazmi Polat, “Eğer siz biyolojik çeşitlerinizin farkında değilseniz, biyolojik çeşitliliğinizin dününü bugününü ve içinde bulunduğu durumu hesap edemiyorsanız o ülkenin sizin sınırlarınızın içinde olmasının pek bir kıymeti harbiyesi yok. Çünkü biyolojik çeşitliliğinizin farkında değilseniz bu farkında olmamazlık o türlerin yok olmasına göç etmesine ve tükenmesine neden olmaktadır.

Kısa bir zaman diliminde bile orta yaşlı insanlar bile bir çok türün dünle bugünün arasında yok olduğuna şahit olmaktadır. Bugün nesli tükenme noktasında olan türlerin mevcudiyetini, nerede yaşadıklarını, hangi şartlarda ürediklerini ve gelecekleriyle ilgili bir strateji belirlemeniz için bu çeşitliliğin farkında olmalısınız.

Birçok tür günümüzde sadece ülkemizde bulunan endemik türlerdir. Bu türlerden bir kısmı bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde; bazen yurt dışından gelen kişiler tarafından bazen yurt içindeki kişiler tarafından yasa dışı yollardan yurt dışına çıkarılmaktadır. Birçok bitkimizin ve hayvanımızın bu yolla kaçırıldığına her gün basında şahit oluyoruz” dedi.

Kaynak: Millî Gazete

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-03-02T08:55:37+00:00Mart 2nd, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar