Bin 71 Baraj ve Gölet 2019’da Açılacak

Anasayfa://Bin 71 Baraj ve Gölet 2019’da Açılacak

Bin 71 Baraj ve Gölet 2019’da Açılacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yeni dönemde bin 71 baraj ve göletin 31 Aralık 2019’da bitirmek için hedefe kilitlendiklerini söyledi.

Bakan Eroğlu, “İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi” kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, küresel iklim değişikliğinin en büyük etkisinin su kaynakları üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Temiz, yenilenebilir enerji kaynağı olan hidrolektrikte üretim potansiyelini 91 milyar kilovatsaate çıkardıklarını ve böylece yılda 11 milyar dolar doğalgaz ihracatını önlediklerini dile getiren Eroğlu, 81 ilde mevcut su kaynaklarının ve gelecekteki durumlarını gösteren bir eylem planının hazırlandığını ifade etti.

Şehirlerin içme suyu ihtiyacını karşılamak için de çalışmalar yapıldığını dile getiren Eroğlu, Ankara için Gerede projesinin olduğunu, tek başına 32 kilometrelik dünyanın en uzun içme suyu tünelinin de önümüzdeki yıl biteceğini bildirdi. Eroğlu, sulamalarla ilgili yapılan 320 baraj olduğuna, baraj ve göletlerde suyu biriktirmek için uygulamalar yapıldığına değinerek, bu konuda yeni bir çalışmanın başlatıldığını bildirdi.

Eroğlu, “Mümkün olan yerlerde yeraltı barajlar yaparak, bu biriktirmeyi sadece yüzeydeki baraj ve göletlerle değil yer altında da biriktirmek, yeraltı sularını da beslemek. Atık su arıtma tesisinden çıkan suların tekrar ikinci bir arıtmadan geçirmek suretiyle bunu sulamada kullanmak. Ona başladık nitekim. Hatta büyük oteller gibi yerlerde çift şebeke kullanmak suretiyle banyo sularını vesaire bunları bir yerde toplayıp, arıtarak rezervuarlarda kullanmaya varıncaya kadar bunları şimdiden düşünmemiz gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-07-27T09:00:36+00:00Temmuz 27th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar